Centrální mešita v Kolíně nad Rýnem; Foto: Raimond Spekking / Wikimedia Commons

Centrální mešita v Kolíně nad Rýnem; Foto: Raimond Spekking / Wikimedia Commons

Zahraniční

NĚMECKO: Kolínské mešity budou moci svolávat muslimy k modlitbě

Město Kolín nad Rýnem, kdysi bašta křesťanství v Německu, přistoupilo na požadavky islámských organizací sponzorovaných tureckou vládou a povolilo mešitám, aby z venkovních reproduktorů začaly pravidelně vysílat svolávání muslimů k modlitbě – tzv. azán. Uvádí se to v článku Gatestone Institutu (viz ZDE).

Normalizace islámu v Německu

Tento krok, zdánlivě zaměřený na podporu multikulturní rozmanitosti a začlenění muslimů do německé společnosti, ve skutečnosti představuje významný krok k normalizaci islámu v Německu. Německý multikulturalismus tímto vykročil do neznáma. Pozorovatelé se domnívají, že Kolín nad Rýnem – proslavený svou katedrálou, největším gotickým chrámem v severní Evropě – vytváří v Německu precedens a že mnohé z více než 3000 mešit v zemi budou kolínské mešity následovat a brzy budou také veřejně svolávat muslimy k modlitbě. Německá města tak budou čím dál tím více evokovat atmosféru měst islámského Blízkého východu.

Společenská debata o islámu

Do kolínského pilotního projektu veřejného vysílání azánu je zapojen největší počet mešit v jednom německém městě, ale jednotlivé německé mešity, včetně některých mešit například v Dortmundu, Dürenu, Hammu, Siegenu a Oldenburgu, muslimskou modlitební výzvu vysílají již léta. V Německu se ohledně islamizace zintenzivňuje společenská debata. Podle výpočtů Gatestone Institute překročila německá muslimská populace již počet šesti milionů a dosáhla přibližně 7,2% podílu z celkové populace 83 milionů obyvatel Německa. Nedávná studie organizace Pew Research Center zase odhaduje, že pokud bude masová migrace z Afriky, Asie a Blízkého východu pokračovat stejným tempem jako dosud, dosáhne do roku 2050 německá muslimská populace 17,5 milionu a bude tvořit až 20 % německé populace.

Redakčně upravil Rudolf Hruboň