Předsedkyně německé CDU a kandidátka na příští německou kancléřku Annegret Krampová-Karrenbauerová (AKK) se vyjádřila odmítavě k vizím francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vyjádřeným v jeho prohlášení nazvaném „Za evropskou obrodu“. Uvádí se to v článku na německém zpravodajském serveru Welt.de (viz ZDE).
Národní státy jsou důležité
AKK se obrací na domácí pravicové publikum. Místo reformních myšlenek je podle ní potřeba se soustředit na vytváření bohatství a prosperity. „Musíme jednoznačně vsadit na systém subsidiarity a odpovědnosti jednotlivce,“ argumentuje a odmítá Macronovy nápady, jako je např. zavedení jednotné minimální mzdy v EU. Šéfka CDU ve svém textu zdůraznila důležitost národních států – ty podle ní poskytují demokratickou legitimitu a lidé se s nimi ztotožňují. Aby zůstala Evropa silná a jednotná, nemůže práce evropských institucí přisuzovat morální nadřazenost nad úsilím spolupracujících národních vlád“. AKK doslova odmítla “evropský superstát”.
Solidaritu ano, ale ne nutně i uprchlíky
AKK si přeje vytvoření elektronického systému, který by už před vstupem uprchlíků určil, zda mají právo na azyl. Trvá také na nutnosti ochrany vnějších hranic, které by v případě potřeby měli strážit i příslušníci agentury Frontex. Krampová-Karrenbauerová sice píše, že každý stát by měl přispět k ochraně hranic a přijímání uprchlíků, upřesňuje ale, že pokud některá země odvede více v jedné oblasti, nemusí být už tak aktivní v oblasti jiné. Jinými slovy – pokud například státy V4 budou nadále odmítat přijímat uprchlíky, mohou se „vykoupit“ větším příspěvkem na obranu společných hranic.
Strategie, která by propojila národní a evropský způsob řešení problémů
Jiný názor než Paříž má AKK i na volby do Evropského parlamentu. Macron je vnímá jako souboj proevropských a protievropských sil, AKK mluví spíše o potřebě nalézt strategii, která by propojila národní a evropský způsob řešení problémů. „V této optice je pro ni Macron spíše soupeřem než partnerem,“ píše k tomu francouzský týdeník Le Point. „Nejdůležitější je, že se každý musí obracet na své domácí publikum. Doba, v níž německá kancléřka a francouzský prezident psali společný dopis vyjadřující kompromisní stanovisko k Evropě, už skončila. Hlasy pro populistické strany to už nedovolí,“ dodává politolog Christian Lequesne z pařížské školy Science.
Rudolf Hruboň