Daniel Herman převzal německé státní vyznamenání; Foto: Twitter

Daniel Herman převzal německé státní vyznamenání; Foto: Twitter

Domácí

NĚMECKO ocenilo Hermanovu loajalitu

Bývalému ministrovi kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL) dnes předal německý velvyslanec v České republice německé státní vyznamenání Velký spolkový kříž za zásluhy s hvězdou. Oznámil to na Twitteru velvyslanec Christoph Israng.

Ocenění za proněmeckou činnost

“Pan Herman se po několik desetiletí zasazuje o česko-německé porozumění a smíření a patří k osobnostem, které tento proces ovlivňovali a ovlivňují,” uvedl Israng. Velký spolkový kříž za zásluhy s hvězdou je prostřední z devíti tříd Záslužného řádu Spolkové republiky Německo, který je jediným německým spolkovým vyznamenáním. Německo ho uděluje za významné proněmecké činy v politické, hospodářské, kulturní, duchovní nebo veřejné činnosti.

Příznivec sudetských Němců

Herman byl ministrem kultury ve vládě Bohuslava Sobotky v letech 2014-2017. V minulosti byl také poslancem, ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů i mluvčím České biskupské konference. Působil i v česko-německých organizacích a byl spoluzakladatelem Česko-německého diskusního fóra. V roce 2016 jako první český ministr vystoupil na Sudetoněmeckém sněmu v Norimberku.

Rudolf Hruboň