Evropská komise neschvaluje skutečnost, že Spojené státy americké zavedly sankce proti plynovodu Nord stream 2. Informoval o tom deník Der Spiegel (viz ZDE).
Americké sankce
„Evropská komise je kategoricky proti zavedení sankcí vůči evropským společnostem, které se účastní projektu v souladu s právními normami,“ cituje magazín slova předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Americký prezident Donald Trump podepsal dne 20. prosince zbrojní rozpočet na rok 2020, který mimo jiné předpokládá také sankce proti plynovodům Nord stream 2 a Turecký proud. Spojené státy požadovaly, aby společnosti, které mají na starosti pokládku potrubí, okamžitě práce zastavily. Učinila tak například společnost Allseas, která se pokládkou potrubí plynovodu Nord stream 2 zabývá. Ministerstvo energetiky RF očekává, že plynovod Nord stream 2 bude uveden do provozu do konce roku 2020. Již dříve to novinářům sdělil šéf ruského energetického resortu Alexandr Novak.
Stavba plynovodu
Nord Stream 2 počítá s položením dvou linek plynovodu od ruského pobřeží přes Baltské moře k Německu. Projde také přes teritoriální a výhradní ekonomické zóny Finska, Švédska a Dánska. Proti plynovodu vystupuje Ukrajina, která se bojí, že přijde o svoji roli dopravce ruského plynu, ale také Polsko, Litva a Lotyšsko, země, které projekt považují za politický. Stavbu také kritizují USA, které se snaží aktivně na území Evropy prodávat svůj vlastní, drahý, zkapalněný plyn (LNG). Podporu stavby plynovodu naopak opakovaně vyslovila německá a rakouská vláda. Trvají na tom, že projekt upevní evropskou energetickou bezpečnost a zdůrazňovaly spolehlivost Ruska jako energetického dodavatele. V Moskvě opakovaně prohlásili, že Nord Stream 2 je čistě komerční a konkurenční projekt. Jak dříve uvedl ruský prezident Vladimir Putin, stavba plynovodu nepředpokládá zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu.
Rudolf Hruboň