Zahraniční

O údajných chemických útocích v Sýrii informuje organizace financovaná Západem

O údajných chemických útocích v Sýrii v nedávných dnech informovala svět kontroverzní organizace tzv. Bílé přilby. O jakou organizaci se jedná a kdo za ní stojí?

Historie

Bílé přilby, oficiálním názvem Syrská civilní obrana, je údajně dobrovolnická organizace civilní obrany, která vznikla v roce 2012 a v současné době působí v oblastech pod kontrolou islamistů v Sýrii.

Oficiálně mají být Bílé přilby nestrannou humanitární nevládní organizací, bez příslušnosti k jakémukoliv politickému nebo vojenskému činiteli a se závazkem poskytovat služby komukoliv, kdo je potřebuje.

Financování

Bílé přilby jsou financovány Spojenými státy, Velkou Británií a dalšími západními vládami. „Nebudeme to skrývat, můžeme připustit, že zdroje financování pochází z USA, Velké Británie, Německa, z Nizozemí,“ řekl Abdulrahman Al Mawwas, hlavní styčný důstojník Bílých přileb v roce 2016.

Kontroverze

Bílé přilby byly opakovaně obviněny ze sympatií a spolupráce s islamistickými skupinami, především Džabhat al-Nusra. Příslušníci Bílých přileb se podle britské novinářky Vanessy Beeley zúčastnili popravy civilisty v Aleppu a nasledně odklidili jeho tělo.

Další incident, při němž byli dva příslušníci Bílých přileb přítomni popravě civilisty a následně odklidili jeho tělo, se odehrál ve městě Jasim v provincii Dará na jihu země.

Vanessy Beeley přinesla z Aleppa svědectví civilistů žijící ve východní části města, kteří tvrdili, že nemocnice byly jen pro rebely a civilistům pomáhali pouze, když běžely kamery. Někteří příslušníci Bílých přileb byli obviněni z okrádání zraněných a mrtvých. Jeden člověk obvinil lékaře Bílých přileb, že jeho dceři podal injekci naplněnou vzduchem.

Organizace byla také opakovaně obviněna z toho, že zinscenovala natáčení videí o údajných chemických útocích v Sýrii za účelem vyvolání reakce mezinárodního společenství s cílem vojenské podpory islamistů vůči legální vládě v Sýrii.

Zdroj: Wikimedia.org

-rh-

One Comment

  1. Martin Rubáš says:

    Západ stojí o novou válku s Ruskem aby mohl utáhnout šrouby a zcenzurovat takzvaná alternativní média, jako ruské agenty. Bohužel.

    http://www.epshark.cz/clanek/596/jsme-na-prahu-nove-studene-valky

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.