Domácí / Společnost

KOMENTÁŘ: Obstrukce jako ohrožení demokracie

V posledních týdnech se opět potýkáme s obstrukcemi pravicové opozice při práci parlamentu. Jejich urputnost hrozí zablokováním práce Poslanecké sněmovny a nemožností přijetí důležitých zákonů…

Obstrukce je úmyslné a plánované jednání, které má za úkol narušit nebo znemožnit jednání parlamentu. Obvykle se provádí formou nekonečných proslovů, hlukem, předkládáním nesmyslných nebo protichůdných návrhů, odchodem poslanců ze sněmovny apod. K obstrukci dochází zejména při projednávání důležitých věcí, kdy druhá strana odmítá tyto věci schválit.

Tolik definice. Obstrukce jsou tedy pojmem známým nejen u nás. V civilizovaných zemích mají ale i obstrukce stanovena taková omezení, aby jimi nebylo možné zcela paralyzovat práci parlamentu. Bohužel u nás je jednací řád sněmovny stále ještě poznamenán intelektuálskou naivitou doby svého vzniku v letech po r. 1989. Tehdy jeho tvůrci naivně předpokládali, že “slušní” politici jej přece nebudou zneužívat…

Realita je ale jiná a nejvíce a nejtvrději používají obstrukce ty strany, které mají jinak plná ústa slov o demokracii a svobodě. Jsou ale obstrukce demokratickou metodou politického boje? Vždyť demokracie je vláda na základě názoru většiny. Opozice má právo vládu kritizovat, hlasovat proti, ale nemůže mít právo znemožňovat vládě uplatňování většinového názoru společnosti.

Je tedy zřejmé, že je potřeba novelizovat jednací řád Poslanecké sněmovny parlamentu ČR tak, aby odpovídal současné době a politické (ne)kultuře v této zemi. Určitě bude dobré se pro inspiraci poohlédnout v zemích, kde to funguje a nevymýšlet opět něco, co již bylo jinde na základě dlouholetých zkušeností vymyšleno a dovedeno do fungujícího stavu.

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz

Rudolf Hruboň

KOMENTÁŘE