Pavel Kosař kandidující v Praze za koalici Pirátů a Starostů; Foto: Profil P. Kosaře na sociální síti

Pavel Kosař kandidující v Praze za koalici Pirátů a Starostů; Foto: Profil P. Kosaře na sociální síti

Domácí

ODHALENÍ: Kandidát koalice Pirátů a Starostů vydělává v Chomutově na chudobě

Pirátská strana ráda upozorňuje na problém skupování bytů spekulanty a investory, kteří tak zvyšují jejich cenu a činí je méně dostupnými pro běžného člověka. Na druhou stranu za jejich koalici se Starosty kandiduje člověk, který právě tohle dělá. Upozornil na to server E-Chomutovsko (viz ZDE).

18 bytů ve vyloučených lokalitách

Server E-Chomutovsko upozornil na případ politika Pavla Kosaře, který v Chomutově vlastní či spoluvlastní 18 bytů. Zajímavé je, že přinejmenším politicky se Kosař k Chomutovsku či Ústeckému kraji nehlásí. Je totiž bývalým místostarostou a zastupitelem na Praze 22. V Praze také kandiduje za Starosty do Poslanecké sněmovny. “V Chomutově vlastní nebo spoluvlastní podle katastru 18 nemovitostí, převážně bytů na sociálně vyloučené lokalitě Dřínovská. Na některé z těchto adres se vyplácí dávky v hmotné nouzi. Jde například od byty v domě číslo popisné 4590 nebo 4595,” uvádí server.

Chomutov jako zlatý důl

Chomutov z hlediska pronájmů patří k jedné z nejproblematičtějších lokalit v České republice. Byty jsou zde levnější než jinde, ale jde o relativní srovnání. Kvalitu bydlení zde snižují nepřizpůsobiví obyvatelé. Na ně se přitom zaměřují různí spekulanti, kteří v rámci “obchodu s chudobou” pronajímají byty právě jim, a to za výrazně vyšší částky, než je v místě obvyklé. Za tyto nájemníky přitom nájem často platí úřady. Vlastnictví značného počtu bytů pochopitelně není protizákonné. Může však působit podivně, když takto podniká i člověk vystupující za stranu, která by ráda proti podobným praktikám bojovala.

Lidé prý platí běžný nájem

“Byty v Chomutově spravujeme společně s mou rodinou řádně, platíme za ně poplatky správci domu a nájemné máme ve zcela běžné výši, odpovídající normálním cenám na trhu. Pronajímáme je někdy vybavené více, někdy méně. Většinou, jak je na trhu nejběžnější, je byt vybaven koupelnou a kuchyňskou linkou, tak, aby si lidé mohli nastěhovat vlastní nábytek. Vybavení je vždy funkční (teče studená voda, topí topení, funguje sporák a elektřina). U všech bytů nám peníze chodí na účet přímo od jednotlivých nájemníků. Život pronajímatele přináší samozřejmě různá dobrodružství a zážitky, nicméně mám za to, že ve většině případů máme slušné, spolehlivé a dlouhodobé nájemníky,“ tvrdí Pavel Kosař.

Zpracoval Rudolf Hruboň