Ruský diplomat Andrej Končakov; Foto: Profil Andreje Končakova na sociální síti

Ruský diplomat Andrej Končakov; Foto: Profil Andreje Končakova na sociální síti

Domácí

OHROŽENÍ: Policie střeží ruského diplomata, který požádal o ochranu

Čeští policisté střeží ruského diplomata Andreje Končakova, který podle ruského velvyslanectví čelí výhrůžkám poté, co se jeho jméno objevilo ve spojitosti s případem údajného příjezdu agenta s jedem ricin. Uvádí se to v článku na serveru Deník N (viz ZDE).

Přiznání ohrožení

Policisté v noci hlídají budovu ruského velvyslanectví, kde jsou i byty diplomatů, a ve dne Ruské středisko vědy a kultury, které Končakov vede. Ochrana byla diplomatovi přidělena na počátku týdne. Přidělení policejní ochrany je de facto přiznáním českých bezpečnostních složek, že obavy diplomata jsou důvodné. Policisté střeží vždy pouze budovy, do ruských diplomatických objektů nemají přístup. Ruská ambasáda v první polovině května požádala Česko o ochranu svého diplomata. Končakov  čelí výhrůžkám poté, co byl spojen s případem údajného agenta s ricinem. Rusko informace označilo za lživé a nepodložené obvinění.

Vykonstruovaná kauza

O příjezdu údajného ruského agenta s jedem ricin napsal koncem dubna týdeník Respekt. Přicestovat měl před několika týdny s diplomatickým pasem. Diplomatův příjezd potvrdil i český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), odmítl ale komentovat, zda dotyčný Rus měl skutečně u sebe jed. Policejní ochranu na základě toho dostali pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a kontroverzní starostové Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), které Rusko kritizuje kvůli nepřátelským krokům jejich úřadů. Kvůli úniku tajných informací podala v této souvislosti trestní oznámení Bezpečnostní a informační služba.

Rudolf Hruboň