Kvůli současné vlně COVIDu-19 způsobené rychlým šířením koronavirové varianty omikron selhávají napříč Spojenými státy základní služby jako je školství nebo hromadná doprava. Desítky nemocnic musí odkládat plánované zákroky, uvedl např. list The New York Times (viz ZDE).
Rekordní počty nových nákaz
Počty nově odhalených nákaz v USA prudce stoupají od poloviny prosince a jsou již několik dní vysoko nad nejvyššími hodnotami z loňské zimy. Oproti dřívějším vlnám podle všeho končí výrazně menší podíl nakažených na nemocničním lůžku, tlak na zdravotnictví je ale i tak za exploze infekcí opět enormní. Nejen nemocnice pak trápí personální problémy v důsledku izolace infikovaných pracovníků. Školy, nemocnice a různé další orgány se snaží všemi možnými prostředky zachovat provoz, ovšem mají obavy o udržitelnost aktuálního stavu.
Je potřeba snížit počet infekcí
Vytíženost zdravotnictví zřejmě bude v následujících dnech dál narůstat, neboť vzestup denních počtů infekcí zatím neskončil. Průměrný přírůstek z posledního týdne podle deníku po sobotě činil skoro 660 000 nákaz na den. „Musíme snížit ten obrovský objem infekcí,“ napsal na Twitteru děkan fakulty veřejného zdraví na Brownově univerzitě Ashish Jha. Vazba mezi nákazami a hospitalizacemi je podle něj při šíření omikronu mnohem slabší než dříve, avšak zdravotnictví je v problémech. „Nadále mám velké obavy ohledně schopnosti našich nemocnic postarat se v příštích šesti týdnech o všechny, kdo potřebují péči,“ uvedl Jha.
Vrchol vlny omikron?
Kdy aktuální vlna americké epidemie dosáhne vrcholu, při tom není jasné. Ředitelka Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenská v pátek vyjádřila názor, že se tak dosud nestalo. Jedním z nejhůře zasažených států je aktuálně 19-milionový New York, kde je hospitalizováno přes 10 000 pacientů s koronavirem. Podle New York Times regionální vláda v sobotu rozšířila seznam nemocnic, které musí přerušit aspoň na dva týdny neurgentní péči, přičemž po úpravě čítal až 40 zdravotnických zařízení.
Zpracoval Rudolf Hruboň