Zahraniční

Pentagon přiznal, že americké karabiny M4 selhávají

Podle amerického ministerstva obrany existuje naléhavá nutnost nahrazení hlavní ruční palné zbraně ve výzbroji americké armády – útočné pušky M4. “Puška získala dobrou pověst z hlediska přesnosti a má lepší charakteristiky než hlavní rival AK-47”, uvádí se ve zprávě Ministerstva obrany.

“Navzdory své popularitě se ale použití karabiny M4 v poušti i v městských oblastech ukázalo jako problematické. Vojáci v Iráku a Afghánistánu si stěžují, že zbraně jsou často mimo provoz v prašných a písčitých oblastech a vyžadují neustálé čištění. Stáří konstrukce zbraně v kombinaci s rostoucím počtem stížností vede k nutnosti jejího nahrazení ve výzbroji americké armády”, uvádí se dále ve zprávě.

Kromě toho se celá řada amerických odborných publikací otevřeně zmiňuje o krátkém dostřelu karabiny. S M4 je obtížné zneškodnit živou sílu, pokud se ukrývá již za malými překážkami. Kromě toho existují případy, kdy střela uvízla v čelním skle běžného automobilu. A to v situaci, kdy střelba teroristů z Kalašnikovů je smrtící pro vojáky, kteří se skrývají i za zdmi z pórobetonu apod..

Jinými slovy, reálné zkušenosti z války v Afghánistánu, Iráku a Sýrii ukázaly, že americká karabina M4 není schopna plnit své základní funkce a bohužel opakuje technické nedostatky prvních nedokonalých amerických útočných pušek, které se objevily během druhé světové války a ze kterých konstrukce M4 stále vychází.

-rh-

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.