Ilustrační foto: Øyvind Holmstad / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Øyvind Holmstad / Wikimedia Commons

Domácí

PIRÁTI V PRAZE chtějí dvojnásobně zdražit parkovací zóny rezidentům

Podle šéfa pražského zastupitelského klubu Pirátů Viktora Mahrika by se měla roční cena za rezidenční parkování v městských zónách zdvojnásobit. Upozornil na to server Novinky (viz ZDE).

“Parkovací socialismus”

Reagoval tak na čtvrtečním zastupitelstvu na interpelaci občana, který si stěžoval na výši ceny jízdného v MHD oproti ceně parkování pro rezidenty. Mahrik mu dal za pravdu a mluvil o „parkovacím socialismu“„Problém je, že Praha podle mého názoru v současné době velmi dotuje parkování. Ceny, které platí lidé za parkování, jsou hluboko pod cenou nákladů, řekl poté Novinkám. „To má potom spoustu nedostatků. Například se nedá pořádně zaparkovat na silnicích a město kanibalizuje parkovací domy,“ doplnil Mahrik.

Zdražení na dvojnásobek

Z těchto důvodu by zdražení podle Mahrika mělo být předmětem další debaty. Kdyby záleželo na něm, zvýšil by dosud poloviční cenu za parkování ve vymezené oblasti na cenu za parkování v celé městské části. Ceny za parkování pro rezidenty se v Praze liší podle městských částí, dražší jsou v centru, levnější na periferiích hlavního města. Například občan Prahy 9 si tak může vybrat, zda si zakoupí oprávnění pro parkování v celé městské části za 1200 korun ročně nebo jen v jedné z oblastí, kde rezident bydlí, například v Libni či Vysočanech, což vyjde na 600 korun.

Zpracoval Rudolf Hruboň