Ilustrační foto: Profil Pirátské strany na sociální síti

Ilustrační foto: Profil Pirátské strany na sociální síti

Domácí

PIRÁTI V ROZKLADU: Protichůdných vyjádření přibývá

Nejsmutnějším poraženým nedávno proběhlých voleb do Poslanecké sněmovny se stala Pirátská strana. Ještě na jaře favorit, který pomýšlel na pozici premiéra se nechal převálcovat svým koaličním partnerem, mnohem menšími Starosty.

Referendum o účasti ve vládě

Právě o tomto víkendu Piráti rozhodují ve vnitrostranickém referendu o tom, zda se mají účastnit nově vznikající vlády či mají jít do opozice. Členové na Pirátském fóru řeší, jestli kvůli takzvané kumulaci funkcí vůbec někdo v kabinetu zasedne, jednotliví politici pak dávají rozhovory, kterými jen dále posilují zmatek. Poslanec Jakub Michálek třeba přiznal, že u Pirátů vzniklo křídlo odpůrců vstupu do vlády. Michálek pojmenoval jistou nesouhlasnou frakci uvnitř strany. „Myslím, že celé je to záminka určitého křídla v pirátské straně. A protože nemají mandát od členské základny zpochybnit nominaci do vládního týmu přímo, tak zvolili tuto cestu. Je namířena i proti Ivanu Bartošovi s cílem ho oslabit před volbou předsednictva,“ vyjádřil se ke kumulaci funkcí u Ivana Bartoše. Podle Michálka ještě existuje část Pirátů, která není připravena na vstup do vlády a chová se prý až příliš “aktivisticky.”

Gregorová proti Bartošovi

Europoslankyně Markéta Gregorová zase zpochybnila, že je předseda strany Ivan Bartoš nejlepším kandidátem Pirátů do vlády. „To, že někdo je pořád v televizi, je to předseda a je vidět, neznamená, že musí být ve vládě. Že nemáme lepší lidi z hlediska rezortů a odbornosti,“ obula se nepřímo do předsedy Bartoše. Gregorová se dále nechala slyšet, že kdyby strana nakonec skončila mimo vládu, mohla by prý být díky své “vyprofilovanosti” nejsilnější v opozici. A to i přesto, že Piráti mají dohromady jen 4 poslance, zatímco hnutí ANO skončilo s 72 zákonodárci. „Je otázka, zda bychom si pozici nejsilnější opoziční strany dokázali na ANO nějak vybojovat,“ ptala se bývalá předsedkyně evropských Pirátů. „Vzhledem k tomu, že bychom představovali jiný, liberální pohled, protože ANO upřímně nemá úplně ideologii, na které by mohlo stavět názory, tak možná ano,“ tvrdí kontroverzní europoslankyně.

Zpracoval Rudolf Hruboň