Zahraniční

Příměřím v Sýrii chtějí USA ochránit spřátelené islamisty

Spojené státy tlačí na státy podporující legitimní syrskou vládu, aby podpořily uzavření příměří v oblasti města Ghúta. Argumentují přitom humanitárními důvody, ale ve skutečnosti chtějí ochránit islámské protivládní bojůvky, které podporují.

Spojené státy začaly podporovat protivládní síly v Sýrii již od tzv. arabského jara v roce 2011. Cílem bylo svržení prezidenta Bašára Asada a instalace proamerického režimu. Nebraly ohled na to, že se ve většině případů jedná o islamistické teroristy.

Bez americké vojenské pomoci by se povstalcům nikdy nepodařilo získat postupně pod svou kontrolu významná území v rámci Sýrie. Angažovanost Američanů tak způsobila území rozpad Sýrie a vznik tzv. Islámského státu (ISIS) na části jejího území.

Teprve po vstupu Ruska do konfliktu na straně syrské vlády se USA postavily do čela tzv. západní koalice bojující proti ISIS, aby mohly zdůvodnit větší vojenskou přítomnost v oblasti. Na syrském území však americká vojska působí protiprávně, protože Spojené státy k tomu nikdy neobdržely povolení syrské vlády (na rozdíl od Ruska).

U syrského města Ghúta se nyní ocitly větší jednotky protivládních sil v obklíčení a hrozí jim ze strany syrské armády a ruských letadel zničení. Proto potřebují dohodnout příměří, aby získaly čas pro dozbrojení a obnovení bojů. Místní civilisty si berou pouze jako rukojmí a živé štíty.

Z uvedených důvodů nesouhlasilo Rusko s americkým návrhem na příměří. Podmínkou pro jeho uzavření totiž musí být souhlas islamistů s jejich odzbrojením, aby byly boje v oblasti ukončeny a aby byla obnovena správa tohoto území ze strany legitimní syrské vlády.

-rh-

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.