Ilustrační obrázek: Wikimedia Commons

Ilustrační obrázek: Wikimedia Commons

Zahraniční

PŘÍPRAVA NA VÁLKU: Pentagon simuloval jaderný útok na Rusko

Spojené státy provedly „malé“ vojenské cvičení pro případ ruského jaderného útoku na Evropu a odvetného útoku Spojených států, uvedl mluvčí Pentagonu.

Scénář “mimořádné” situace

Podle jeho slov „scénář cvičení zahrnoval mimořádnou situaci v Evropě, kde probíhá válka s Ruskem a Rusko se rozhodne použít omezené jaderné zbraně nízké síly proti objektu na území NATO“. Zástupce Pentagonu dodal, že v takové situaci zasáhne ministr obrany a poté prezident, „a nakonec bude přijato rozhodnutí o tom, jak reagovat“. Během vojenského cvičení byla simulována reakce USA, během níž Washington „odpovídá jaderným útokem proti Rusku“. Podle jeho slov během tohoto cvičení získal šéf Pentagonu Mark Esper představu o tom, jak by Spojené státy mohly reagovat v podobné situaci. Na začátku února ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov uvedl, že vyzval amerického ministra zahraničí Michaela Pompea, aby přijal prohlášení o nepřípustnosti jaderné války. Dodal, že Washington slíbil brzkou odpověď, a vyjádřil naději v její pozitivitu.

Ukončení smlouvy INF

Sovětský svaz a USA podepsaly smlouvu INF v roce 1987. Obě strany se tehdy zavázaly, že zlikvidují všechny komplexy pozemních balistických a okřídlených raket se středním (jeden tisíc až 5,5 tisíce kilometrů) a kratším (od 500 do jednoho tisíce kilometrů) dosahem. Začátkem minulého roku Washington oznámil jednostranné odstoupení od této dohody. Na základě toho byl nucen ruský prezident Vladimir Putin na začátku července loňského roku také pozastavit platnost smlouvy. Po oficiálním vypršení platnosti smlouvy v srpnu minulého roku Spojené státy okamžitě provedly testy raket, které byly touto smlouvou zakázány (viz ZDE). Rusko opakovaně prohlašovalo, že beze zbytku plní smlouvu INF. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva má k Washingtonu velmi závažné otázky ohledně plnění smlouvy samotnými Američany.

Rudolf Hruboň