Ilustrační foto: Jonathan Thomas / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Jonathan Thomas / Wikimedia Commons

Zahraniční

PŘIZNÁNÍ: Australští vojáci v Afghánistánu vraždili nevinné

Šéf australské armády Angus Campbell připustil, že existují věrohodné důkazy o tom, že příslušníci speciálních jednotek v Afghánistánu nezákonně zabili nejméně 39 lidí. Zpráva z vyšetřování ukázala, že zabíjeli vězně, zemědělce i děti. Uvedla to agentura Reuters (viz ZDE).

Za vraždy pouze omluva

„Jménem australských ozbrojených sil se upřímně a bezvýhradně omlouvám Afgháncům za jakékoliv přečiny spáchané australskými vojáky,“ cituje britská BBC Campbella na svých internetových stránkách. Během vyšetřování se australští inspektoři zaměřili na 57 incidentů a vyslechli stovky svědků. Až do nynějška z něho bylo známo jen málo podrobností a pro elitní vojáky, kteří podle závěrů neoprávněně zabíjeli, z něho přímo nevyplývá hrozba postihu. Nicméně případy se bude zabývat zatím nejmenovaný speciální vyšetřovatel, který určí, zda jsou důkazy dostatečné pro zahájení trestního stíhání. Už minulý týden australský premiér Scott Morisson varoval, že zpráva přinese Australanům ‚nepříjemné informace‘.

Vraždění na rozkaz

Ačkoliv značné části zprávy, včetně jmen údajných pachatelů, jsou začerněné, vyplývá z ní, že příslušníci speciálních jednotek měli nařízeno zabíjet neozbrojené Afghánce. „Existují důvěryhodné informace, že vojáci měli od svých velitelů nařízeno zastřelit vězně, aby si mohli připsat svoji první smrtící ránu,“ uvádí se ve zprávě. Když vojáci někoho zabili, vše uspořádali tak, aby to vypadalo, že na místě došlo k boji. Nastražili tam zbraně nebo předměty, jako jsou granáty, aby své jednání ospravedlnili. Austrálie je blízkým spojencem USA a v Afghánistánu její vojáci působí od roku 2002 v rámci západních okupačních sil. V zemi se vystřídalo 39 000 příslušníků australské armády a více než čtyři desítky jich byly zabity.

Zpracoval Rudolf Hruboň