Zahraniční

PROTESTY V USA: Počet zadržených přesáhl deset tisíc. Bílý dům v obklíčení

Od začátku rozsáhlých protestů ve Spojených státech, které vyvolala smrt Afroameričana George Floyda po brutálním policejním zákroku, bylo zatčeno už více než 10 tisíc lidí. Informovala o tom tisková agentura Associated Press.

Již přes 10 000 zadržených

Američtí demonstranti, kteří se v hojném počtu vydali do ulic, narazili na těžkou policejní přítomnost. Donucovací orgány nyní mají posílené pravomoci získané v důsledku zákazu vycházení, který funguje jako opatření proti šíření koronaviru. Ještě včera ráno bylo tak podle údajů agentury Associated Press zadrženo celkem 9,3 tisíc lidí, ovšem počet zatčených se každý den od začátku protestů zvyšuje o stovky. Dnes tento počet přesáhl 10 000 lidí, ovšem v protokolu tiskové agentury nejsou zohledněny případy zadržení ze středečního večera, jelikož nejsou doposud policií nahlášeny. Největší počet zadržených, respektive kolem 2500 lidí, je zaznamenán v Los Angeles. Pak následují města New York, Dallas a Philadelphia.

Bílý dům v obklíčení

Demonstracím se nevyhnulo ani hlavní město Washington. Zástup protestujících čítající několik set lidí pochodoval ve Washingtonu od budovy amerického Kongresu k ulici u Bílého domu. Účastníci pochodu se tam dali dohromady se zhruba dvěma stovkami lidí, kteří tam setrvali, a to nehledě na zákaz vycházení. Přístupy k Lafayettově parku před Bílým domem jsou i nadále střeženy Národní gardou a policií, které ale nezasahují. Větší část davu se po příchodu k Bílému domu rozešla. Na místě zůstávalo asi 100 lidí a také několik novinářů. Již dříve byl přístup k Bílému domu zatarasen těžkou technikou.

Rudolf Hruboň