Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Zahraniční

RAKOUSKO jedná s Ruskem o dodávce milionu vakcín Sputnik

Rakousko jedná s Ruskem o dodávkách milionu vakcín Sputnik V. Podmínkou je, aby se očkovací látka ukázala jako účinná a bezpečná, napsala agentura Bloomberg (viz ZDE).

Kurz mluvil s Putinem

Úřad rakouského kancléře uvedl, že byla podepsána dohoda o mlčenlivosti ohledně výměny dokumentů spojených s možnými dodávkami ruské vakcíny do země. Uvedl také, že Moskva nabídla dodávky 300 tisíc vakcín v dubnu, 500 tisíc v květnu a 200 tisíc začátkem června. Konečné rozhodnutí o koupi ruské očkovací látky ale zatím ve Vídni nepadlo. Kancléř Sebastian Kurz koncem února telefonicky hovořil o možných dodávkách vakcín Sputnik V do Rakouska s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a později i s Kirillem Dmitrijevem, ředitelem ruského Fondu přímých investic (RDIF) zodpovědného za distribuci vakcín.

Brzký návrat k normalitě

„Když Rakousko dostane dodatečný milion dávek vakcín, bude možné se dříve vrátit k normalitě a budeme moci zachránit mnoho lidských životů a pracovních míst,“ uvedl Kurz. Kancléř dříve tento měsíc ostře kritizoval systém přidělování COVIDových vakcín v rámci Evropské unie, který podle něj není spravedlivý. Mimo jiné uvedl, že určité státy získají dostatečný počet očkovacích látek k imunizaci celého svého obyvatelstva již v květnu, zatímco jiné až koncem léta či na podzim. Jako příčinu označil postranní jednání, při němž členské země uzavíraly dodatečné dohody s farmaceutickými firmami.

Zpracoval Rudolf Hruboň