Kultura

RECENZE: Televizní seriál “V síti CIA”

Včera uvedla Česká televize na svém 2. programu první díl třídílné americké minisérie natočené podle bestselleru Roberta Littella The Company (2002). Vzhledem k tomu, že román nebyl zatím přeložen do češtiny, je televizní minisérie jedinou možností, jak se s tímto dílem seznámit…

Román Roberta Littella se brzy po svém vydání stal bestsellerem a sklidil i řadu velmi pochvalných recenzí. Autor v něm líčí osudy skutečných i fiktivních postav v letech 1950–1995, tedy v době, kterou označujeme slovy „studená válka”. O pět let později byl román zpracován do podoby třídílné minisérie, která dostala český název V síti CIA.

Vypravěčem příběhu je Jack McCauliffe (Chris O’Donnell), naverbovaný do Ústřední zpravodajské služby jako student (i s několika spolužáky) a pomalu stoupající v průběhu let až na pozici zkušeného agenta. Stává se svědkem historických událostí, od špionážních hrátek v rozděleném Berlíně, přes lidové povstání v Budapešti a nezdařené vylodění v Zátoce sviní na Kubě až po kolaps sovětského impéria.

Celým dílem se jako červená nit táhne vděčný motiv dlouho bezvýsledného pátrání po sovětském krtkovi ve vedení CIA, jež je soubojem dvou mužů, kteří se nikdy nesetkají tváří v tvář – Jackova šéfa Harveyho Torritiho, přezdívaného Čaroděj (Alfred Molina), a plukovníka KGB Žilova, známého pod přízviskem Starik (Ulrich Thomsen).

Objevuje se tu i řada skutečných postav – vedle politických špiček na obou stranách barikády např. šéf oddělení kontrašpionáže CIA James Angleton (Michael Keaton ve vynikající herecké kreaci), proslulý britský špion Kim Philby, ředitel CIA Allen Dulles či mafiánský boss Sam Giancana.

Minisérie V síti CIA figurovala prominentně při výročních oceněních, mj. získala Emmy za hudební doprovod (skladatel Jeff Beal) a pět dalších nominací (včetně režie), a navíc nominaci na Zlatý glóbus v kategorii televizních filmů a minisérií. Potud oficiální informace převzatá od České televize.

Je určitě dobré dodat, že producenty minisérie jsou slavní řežiséři bratři Ridley Scott (Vetřelec, Thelma a Luisa) a Tony Scott (Krvavý příliv, Nepřítel státu). První díl naznačil, že minisérie je zpracována skutečně na profesionální úrovni, od hereckých výkonů, přes kameru, exteriéry až po hudební doprovod.

Začátek nás zavádí do 50.let minulého století a odehrává se střídavě v USA, rozděleném Berlíně a Moskvě. Téma zobrazující práci tajných služeb, zejména CIA a KGB, je zpracováno mnohem civilněji, než jiná díla zabývající se touto tématikou.

Sledujeme osudy lidí rektrutovaných a pracujících pro obě strany tzv. “železné opony”. Líčení děje se snaží o objektivitu, i když se tvůrci přece jenom nevyhli jemné glorifikaci jedné ze stran (CIA). Přesto lze doporučit i sledování dalších částí, které bude ČT2 vysílat v sobotu 5. a 12.12., vždy od 20 hod.

● ● ● ● ○  80%

RH

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.