Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

REUTERS: Norové nebudou firmě Huawei bránit v budování 5G sítí, USA navzdory

Norsko nehodlá čínské společnosti Huawei Technologies bránit v tom, aby v této severské zemi vybudovala telekomunikační sítě páté generace (5G). Agentuře Reuters to řekl norský ministr pro digitalizaci Nikolai Astrup (viz ZDE).

Norsku hrozí postih ze strany USA

Rozhodnutí by ale mohlo zhoršit vztahy se Spojenými státy. Washington se totiž snažil přesvědčit Norsko, svého partnera v NATO, ať firmě Huawei na svém území síť 5G zbudovat neumožní. Spojené státy tvrdí, že Peking by mohl vybavení Huawei používat ke špionáži, což čínská společnost opakovaně odmítla. Americké firmy nemohou některé vybavení čínského výrobce používat a Washington tlačí na další země, aby učinily podobná opatření.

Výběrové řízení bez omezení

“O ničem takovém nejednáme,” řekl Astrup k možnosti firmu Huawei ze soutěže vyřadit. “Se společnostmi vedeme ohledně bezpečnosti dobrý dialog, výběr dodavatele je pak na nich. V Norsku nemá žádný dodavatel zákaz, dodal ministr. Největší norský mobilní operátor Telenor plánuje vybrat dodavatele technologie 5G letos. Síť by pak měla být uvedena do provozu v roce 2020. “My mluvíme se všemi, do procesu jsou zahrnuti všichni. Uvidíme, koho nakonec vybereme. Dobrý dialog vedeme i s vládou,” řekl Petter-Börre Furberg, který má na starosti norské aktivity Telenoru.

Rudolf Hruboň