Zahraniční

Rusko: Mýty a předsudky

V posledních letech se v mediálním prostoru rozšířilo zjednodušené chápání a prezentování Ruska…

Lidé jsou od přirozenosti líní a snaží se si zjednodušit veškeré činnosti, které v životě vykonávají. Nejinak je tomu při přemýšlení o světě kolem sebe. Lidé proto mají rádi věci jednoduché, nekomplikované a nejlépe připravené někým jiným.

Tak tomu je i v případě dění ve společnosti jak domácí, tak hlavně zahraniční. Plné pochopení všech souvislosti procesů, které probíhají v jiných zemích, vyžaduje se s nimi podrobně seznámit, přemýšlet o nich a analyticky je zhodnotit, což je činnost, kterou mnozí něchtějí podstupovat.

Proto je tak hodně lidí ochotno přijmout “hotové výsledky”, tzn. závěry a názory, které jsou jim předkládány k uvěření (často jako “jediné správné”). Línost jako přirozená lidská vlastnost se tak stává živnou půdou jak pro demagogii, tak pro mediální manipulace.

Příkladem takových cílených manipulací názory společnosti je informování o Rusku v posledních letech. Na základě fabulovaných skutečností je záměrně vytvářen ve společnosti negativní obraz Ruska jako “říše zla”. Mediální manipulátoři při tom sázejí na (nepřemýšlející) většinu společnosti, která pouze “konzumuje” jimi “vyrobené” hotové názory.

Mediální manipulátoři velice chytře pracují s pojmy, jako jsou mýty a předsudky, které jsou základními kameny zjednodušeného vnímání skutečnosti. Posilováním mýtů a předsudků o Rusku se jim totiž daří v lidech utvrzovat jeho zkreslený obraz.

S výše uvedeným také souvisí přístup k menšině lidí, kteří mají odlišný názor. Jsou samozřejmě dehonestováni a označováni za zrádce, zaprodance apod., protože pochopitelně demokratická a otevřená diskuze o těchto otázkách není vítána. Mohla by se v ní totiž odhalit cílená mediální manipulace, ke které dochází.

Rád bych se jako jeden z těch, kteří jsou názorově v opozici k většinově prezentovaným mediálním trendům, vyjádřil k nejvíce rozšířeným mýtům a předsudkům, které jsou spojovány s Ruskem a lidmi, kteří jsou mu příznivě nakloněni.

Kdo podporuje Rusko je komunista

Komunistická strana ztratila vedoucí pozici v SSSR, dnešním Rusku, již v roce 1991, tzn. před 25 roky. Od té doby existuje v Rusku pluralitní systém více politických stran. Tento systém samozřejmě není dokonalý, ale stále se vyvíjí. Volební preference současných ruských komunistů se pohybují kolem 20% a tomu také odpovídá jejich vliv v ruské společnosti. Spojování podpory Ruska s komunismem je tedy stejně hloupé, jako např. tvrzení, že kdo podporuje Německo je neonacista.

Kdo podporuje Rusko je proti demokracii

Jak jsem již uvedl, v Rusku funguje jako společenský systém pluralitní demokracie. V Rusku má demokracie svá specifika, stejně jako je má i v jiných zemích. Když srovnáme např. demokracii v USA s jejím pojetím v evropských zemích, také najdeme mnoho rozdílů, kupříkladu v chápání šíře lidských práv apod..

V Rusku dochází k potlačování opozice

V Rusku funguje systém více politických stran, které se svobodně účastní voleb. Někteří jsou vítězové, jiní poražení. Tak to už v demokracii bývá. Na základě toho, že dojde k útoku na někoho, kdo se staví do role kritika např. prezidenta Putina (ale má někdy spoustu jiných, často kriminálních aktivit, kvůli kterým je na něj útočeno) ještě nelze tvrdit, že je potlačována opozice. Např. ve Spojených státech došlo historicky také k útokům na politiky, dokonce k vraždě prezidenta, ale nikdo na základě toho netvrdí, že v této zemi nefunguje demokracie.

V Rusku se přepisuje historie

Jako v každé jiné demokratické zemi i v Rusku jsou na různé otázky různé názory. Ale to přece ještě neznamená snahy o “přepisování historie”. Pokud má někdo v Rusku jiný názor např. na události v roce 1968 u nás, je to “názor snažící se měnit historii” asi stejně tak jako názory, které se objevují u nás v poslední době v souvislosti s osvobozením Rudou armádou v roce 1945 a tvrdící, že jsme vlastně nebyli osvobozeni.

Rusko je agresivní

Stačí si jednoduše porovnat vojenská angažmá mnohých jiných států, hlavně USA, v cizích zemích, a to často hondě vzdálených od hranic těchto zemí, abychom snadno pochopili, kdo je tím, kdo se rád vojensky vměšuje do záležitostí cizích zemí. Rusko to určitě není.

Obdivovatelé Ruska zastávají často antiamerické postoje

Toto hloupé zjednodušení vychází z podstaty dějin, které se píší od 2. poloviny minulého století, tzn. od doby, kdy se začaly USA jasně profilovat vůči tehdejšímu Sovětskému svazu a v současné době vůči Rusku. USA se pasovaly do role světového lídra boje proti SSSR, resp. Rusku a proto všichni ti, kteří se snaží o objektivní vnímání Ruska se stávají automaticky nepřáteli v očích podporovatelů USA v této jejich politice.

Kdo podporuje Rusko, ať se tam přestěhuje

Asi nejhloupější, až dětinský “argument”, jehož stupidita musí být zřejmá (téměř) každému. Pro ostatní snad jen to známé “Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí”…

Závěrem nezbývá než konstatovat, že boj s lidskou leností, hloupostí, omezeností a tmářstvím je věčný jako lidstvo samo, ale že jej není možno nikdy vzdát. V zájmu vývoje samotné lidské společnosti…

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz

Rudolf Hruboň

4 komentáře

 1. Michal Krátký says:

  Souhlasím s autorem článku

 2. Zita Sekaninová says:

  jsem ráda, že jsem tenhle web našla. Máme shodné myšlení…..

 3. Štěpán Sekanina says:

  Demagogie v každém řádku. Viz.: 1. Komunisté v Rusku sice mají “jen” 20%, ale ani Putin se netají tím, že odkaz SSSR je mu víc, než blízký. 2. Ruská demokracie má svoje specifika? haha! Nechť se každý podívá na zasedání Dumy a soudy třeba s Pussy Riot. 😀 To, co schvalují, to jak soudí a to, jak se nakládá s opozicí je od Demokracie asi tak daleko, jako šimpanz od člověka. 3. V USA sice útoky na politiky také byly, ale určitě je prezident nenechal zavírat za své politické přesvědčení. 4. Nejenže Rusko přepisuje historii, ale dokonce se snaží lhát o tom, jak důležitá byla pro Rusko v době války podpora USA. Bez ní by nepřežili ani rok 1941. A už vůbec ne 1942. 5. Okupace Krymu je beprecedentní porušení mezinárodní smlouvy, která se týkala jaderného odzbrojení Ukrajiny. Navíc, tuto smlouvu podepsalo i Rusko! 6. Nepodporuju politiku USA, ale politika Ruska na Ukrajině je zločinná. Stejně jako politika USA ve Vietnamu. 7. Naprosto správně, kdo podporuje Rusko ať tam jde žít. Na tamních silnicích si zažije opravdové peklo a to nemluvím o politice odpadů. 😀

 4. A.P. Kopsky says:

  Pan Sekanina do toho pekne sekl. Srovnavat roli Ruska na Ukrajine s roli USA ve Vietnamu musi byt opravdovy “sekac”.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.