Ekonomika / Zahraniční

Rusko prodloužilo potravinové embargo vůči Západu

Ve čtvrtek podepsal ruský prezident Vladimír Putin dekret, kterým se prodlužuje potravinové embargo vůči zemím, které do konce roku 2019 prodloužily protiruské sankce.

Přínos embarga pro ruskou ekonomiku

“Prodloužení embarga až do konce roku 2019 by mělo vést k tomu, že Rusko bude do té doby již z 80% soběstačné u rajčat a z 90% u okurek”, řekl RIA Novosti prezident Unie producentů ovoce a zeleniny Sergei Korolev.

“A co je nejdůležitější, vidíme, že roste spotřeba zeleniny. V uplynulém roce jsme zvýšili produkci skleníkových rajčat o 25% v porovnání s předchozím obdobím,” dodal Korolev.

Ztráty Západu

Rusko zakazuje dovoz potravinářských produktů, čímž Evropská unie ztratila podstatnou část svých příjmů. Dekret se týká omezení či zákazu dovozu ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, ryb, hovězího, drůbežího a vepřového masa z EU, Norska, USA, Kanady a Austrálie do Ruska. Týká se také některých ukrajinských piv, všech vín, tvrdého alkoholu a sladkostí.

Polsko bylo ruskými sankcemi nejvíce přímo poškozenou zemí V4, a to kvůli zhroucení trhu a pádu cen jablek, hub, rajčat a sýrů. Maďarsko nejvíce zasáhla produkce vepřového a drůbežího masa. Polsko tak ztratilo pozici největšího světového vývozce jablek, způsobený přetlak na trhu s tímto ovocem by mohl znamenat ztrátu pro Česko mezi 400 až 700 miliony korun. České zemědělství přijde celkem o pět až deset miliard korun.

Zdroj: Wikipedia.org

-rh-

One Comment

  1. Evropa dotuje potraviny a pak je vyváží do Ruska. Proč by mělo daňovým poplatníkům vadit, že nedotují Rusům potraviny? Možná to způsobí pár problémů, ale celkově mě zrovna tohle embargo nijak nevadí. Spíše by nám mělo vadit, že nemůžeme vyvážet do Ruska věci, které dotované nejsou.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.