Ekonomika / Zahraniční

Rusko úspěšně rozvíjí vlastní platební systém MIR

Rusko se rozhodlo pro vytvoření vlastního karetního platebního systému v roce 2014 na základě výhrůžek Západu, že bude odpojeno od amerických systémů MasterCard a Visa.

Historie

V roce 2014 došlo pod záminkou připojení poloostrova Krym k Rusku a údajné ruské angažovanosti ve válce na východní Ukrajině k vyhlášení protiruských sankcí. V rámci toho bylo Rusku vyhrožováno, že může dojít i k odpojení ruského bankovního systému od mezinárodních platebních systémů MasterCard a Visa.

Proto se Rusko rozhodlo vytvořit svůj vlastní platební systém, který by byl nezávislý na okolním světě a zaručil tak Rusku v budoucnu bezpečnost při jakékoliv geopolitické situaci.

Rychlá realizace

Již v prosinci 2015 tak byly vydány první platební karty nového systému MIR. Postupně byly zavedeny jak kreditní, tak debetní karty a funkcionalita bezkontaktních plateb.

V současné době vydává karty MIR 138 emitujících bank a akceptuje je 381 platebních institucí. Celkem již bylo vydáno přes 37 milionů karet, které jsou akceptovány ve všech bankomatech a platebních terminálech po celém Rusku.

-rh-

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.