Domácí

Smutné odcházení Karla Schwarzenberga

Jak říká dávná moudrost, člověk by měl v nejlepším odejít… Málokdo to však dokáže. Posledním příkladem budiž Karel Schwarzenberg…

Karel Schwarzenberg jako dědic majetku jedné z větví české šlechty nikdy nepoznal, co je to práce a běžný život. Od mládí žil ve vakuu dostatku ve Vídni, kde se pouze “čile věnoval kavárenskému životu” (jak konstatuje jeho životopis uvedený na Wikipedii).

Přestože zdědil po adoptivním strýci majetek v odhadované hodnotě více než 400 milionů EUR (opět zdroj Wikipedie), okamžitě po převratu v listopadu 1989 se vrátil, aby bojoval za navrácení znárodněného majetku jeho rodiny. Cesta do blízkosti moci byla snadná, jako svého “kancléře” si jej vybral sám Václav Havel, zavázaný mu za jeho finanční podporu disentu.

Své kontakty na představitele polistopadového režimu začal čile využívat nejen pro rychlé vyřízení restitucí, ale také pro získávání informací o výhodných možnostech privatizace národního majetku. Evidentně majetkově nenasytný Schwarzenberg se tak podílel např. na privatizaci Karlovarské Becherovky.

V roce 2010 potvrdil v rozhovoru pro MF Dnes, že na počátku 90.let korumpoval úředníka rozhodujícího o jeho restitucích. Za toto přiznané kriminální chování nebyl nikdy stíhán (zdroj Wikipedie).

Poté, co skončil jako Havlův kancléř, se do politiky vrátil hlavně od roku 2009, kdy založil spolu s Miroslavem Kalouskem politickou stranu TOP09. Po čem lidé jako Schwarzenberg touží je majetek a moc. První měl a o druhé opět usiloval, což se mu splnilo za zkompromitovaných vlád Mirka Topolánka a hlavně Petra Nečase.

Do období vrcholu jeho politické kariéry patří také účast v přímé volbě prezidenta na začátku roku 2013, kdy jej ve druhém kole přesvědčivě porazil Miloš Zeman. Už v létě předchozího roku Schwarzenberg prohlásil, že pokud ve volbě prezidenta neuspěje, do roku 2014 v politice skončí (zdroj Wikipedie).

Nicméně jeho touha po moci byla silnější a přestože dalším znamením osudu, že by měl odejít, byl skandální pád Nečasovy vlády, Schwarzenberg nevyvodil osobní odpovědnost ani z debaklu TOP09 v následných volbách na podzim roku 2013.

Jak se Schwarzeberg vyjádřil zcela nedávno, “být v opozici je na hovno!”. A tak jsme svědky toho, jak stále více senilní stařík nepřestává snít o opětovné možnosti ovlivňovat dění v zemi, ve které neprožil ani většinu svého života. Bohužel si neuvědomuje, že tím začíná být už jen komický a politováníhodný…

RH

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.