Zahraniční

Spojené státy plánují snížit vojenskou pomoc Ukrajině

Americká Sněmovna reprezentantů schválila vojenský rozpočet na rok 2017 ve výši 602 miliard dolarů. V rámci toho dochází překvapivě k razantnímu snížení vojenské pomoci současnému ukrajinskému režimu z 250 milionů dolarů v letošním roce na plánovaných 150 milionů dolarů v příštím roce.

Dokument byl podpořen 277 zákonodárci, 147 hlasovalo proti. Do konce května by mělo proběhnout hlasování o novém rozpočtu také v Senátu.

Dle vojenských a politických analytiků je důvodem razantního snížení vojenské pomoci pokračující rozklad ukrajinského státu pod vedením oligarchické kliky v čele s prezidentem Porošenkem.

Většina finanční pomoci poskytnuté ze strany USA Ukrajině po převratu v roce 2014 se totiž ztratila, resp. byla rozkradena v nepřehledné korupční síti, která na Ukrajině pronikla do všech součástí života společnosti.

Nyní tedy dochází trpělivost i hlavnímu donátorovi, Spojeným státům. K této situaci dochází nedlouho potom, kdy prezident Porošenko prohlásil, že ukrajinská armáda je údajně jedna z nejlepších v Evropě.

-rh-

KOMENTÁŘE