Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

STÁTNÍ KORUPCE: USA chtěly podplatit kapitána íránského tankeru

Americké ministerstvo zahraničí nabídlo miliony dolarů kapitánovi íránského tankeru Adrian Darya 1, který je předmětem roztržky mezi Teheránem a USA. Peníze měl dostat za to, když tanker navede do míst, kde jej budou moci Američané zadržet. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský web BBC (viz ZDE).

Státní korupce USA

Plavidlo v červenci zadrželo britské námořnictvo u Gibraltaru. Britové následně tanker propustili 15. srpna, když je Teherán ujistil, že ropa na palubě nebude dopravena do Sýrie. USA následně vyhrožovaly Řecku, pokud umožní tankeru zakotvit v jejich přístavu. Kapitán lodi Akhilesh Kumar poté obdržel e-mail od Briana Hooka, který stojí v čele oddělení amerického ministerstva zahraničí pro Írán. Stálo v něm, že má s lodí doplout někam, kde si ji budou moci převzít USA, výměnou za několik milionů amerických dolarů. Aby si kapitán nemyslel, že jde o podvod, e-maily obsahovaly telefonní číslo na americké ministerstvo zahraničí.

Sankce proti Íránu

Kumar ale e-maily ignoroval, a tak Spojené státy podle oficiálního vyjádření zapsaly tanker Adrian Darya 1, dříve Grace 1, na černou listinu. Loď podle něj měla přepravovat 2,1 milionu barelů ropy, přičemž výtěžek z jejího prodeje má sloužit íránským revolučním gardám. K celé situaci se již vyjádřil i íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, jenž obvinil USA z vyděračství: “Spojené státy se uchýlily k vyděračství, když se jim nepodařilo pirátství – doručte nám íránskou ropu a dostanete miliony dolarů, nebo na vás uvalíme sankce.” Washington ve středu zavedl nové sankce proti Íránu postihující firmy, jednotlivce i lodě, kteří mají podle Američanů co do činění s dodávkami ropy do Sýrie. Zároveň USA nabídly 15 milionů dolarů komukoliv, kdo pomůže tento obchod narušit.

Rudolf Hruboň