Vojenský historik Eduard Stehlík; Foto: Repro Info.cz

Vojenský historik Eduard Stehlík; Foto: Repro Info.cz

Fakta

STEHLÍK: Vlasovci Prahu neosvobodili. Je to historie přikrytá balastem lží a nesmyslů

Tvrzení, že Prahu osvobodili v roce 1945 Vlasovci, je historie přikrytá balastem lží a nesmyslů, říká v rozhovoru pro portál Info.cz vojenský historik a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík (viz ZDE).

Dějiny píší vítězové

“Dějiny sice píší vítězové, ale později by se toho měli zhostit kvalifikovaní a zodpovědní historici,” říká Stehlík. „Nesmíme dopustit, aby vše, co nás ovlivňuje, byly emoce. Musíme se držet faktů, a to nejen historikové, ale i politici,“ vysvětluje dále. Psaní dějin vítězi je podle něj přirozené v bezprostřední fázi po historických událostech. Poté by se ale úkolu měli zhostit k tomu kvalifikovaní historici s patřičnou zodpovědností. Je zcestné hovořit o tom, že Praha byla osvobozena Vlasovci. V určitou chvíli sehráli pozitivní roli, ale hodně těch bojů si vybojovali Pražané sami. Je to vidět i na počtu padlých,” vysvětluje dále Stehlík.

Držet se faktů a nepodléhat emocím

V samotné kauze odstranění Koněvovy sochy z pražského náměstí Interbrigády Stehlík opětovně apeluje na nutnost držet se faktů a nepodléhat emocím. „Čím dále se od událostí vzdalujeme, odcházejí přímí svědci, tak jako by se nám vytrácela historická fakta a zůstávaly jen emoce. To samo o sobě není špatně, k dějinám a jejich zkoumání to patří. Faktů by se ale měli držet všichni – jak odpůrci, tak ti, kteří chtějí pomník vrátit a odmítají jeho umístění v muzeu,“ uzavírá Stehlík.

Rudolf Hruboň