Švédská policie v akci; Foto: Magnus Fröderberg / Wikimedia Commons

Švédská policie v akci; Foto: Magnus Fröderberg / Wikimedia Commons

Zahraniční

TERORISMUS: Švédsko se vymyká kontrole

Podle policejních statistik došlo ve Švédsku od ledna do konce července tohoto roku již ke 120 pumovým útokům. Uvádí se to v článku Gatestone Institutu (viz ZDE).

Nárůst terorismu o hrozivých 45%

Oproti stejnému období roku 2018, kdy došlo k 83 pumovým útokům, se jedná o nárůst o 45 %. Situace je vážná hlavně na jihu Švédska, kde proběhlo již 44 pumových útoků. “V současné době můžeme o příčinách jen spekulovat. Máme stále větší problém s trestnou činností a sociálním vyloučením,” řekla Petra Stenkulová, hlavní policejní vyšetřovatelka švédského jižního regionu. “Je možné, že v porovnání s nedávnou minulostí, je dnes dynamit dostupnější, zatímco je nyní těžší dostat se ke zbraním.” Podle švédského Úřadu pro ochranu a připravenost komunity je dnes terorismus v celém Švédsku reálnou hrozbou, a proto se na teroristické útoky musí připravit i menší obce.

Růst počtu znásilnění a sexuálních útoků

Zvyšuje se také tempo růstu počtu znásilnění a sexuálních útoků. Jen v malebném švédském univerzitním městě Uppsala, v jehož centru se 80 % dívek necítí bezpečně, došlo na začátku srpna během čtyř dnů ke čtyřem znásilněním a pokusům o znásilnění. Ve Stockholmu došlo během srpnového mládežnického festivalu “Jsme Stockholm” ke dvěma znásilněním a asi deseti dalším sexuálním trestným činům. Na letním festivalu “Tanec a legrace” v Piteå proběhlo skupinové znásilnění, kterého se zúčastnilo deset mužů.

Růst kriminality postihuje i mládež

Další skupinou obyvatelstva, která v zemi trpí, protože právo a pořádek vzaly za své, jsou švédské děti. Podle švédské Rady pro prevenci kriminality došlo v posledních letech k výraznému nárůstu počtu případů okradení mladých lidí. Počet ohlášených krádeží, jejichž cílem byly osoby mladší 18 let, se výrazně zvýšil jen během několika let, z 1.084 nahlášených případů v roce 2015 na 1.896 v roce 2018 – to je nárůst o 75 %. V roce 2019 bylo prozatím ohlášeno 1 247 případů okradení mladých lidí. Zdá se, že premiér Löfven nad Švédskem skutečně ztratil kontrolu.

Redakčně upravil Rudolf Hruboň