Zahraniční

Trump tlačí NATO do nových závodů ve zbrojení

Výhrůžný dopis zaslal americký prezident Donald Trump některým státům NATO. Tlačí na ně, aby neprodleně začaly navyšovat rozpočty na zbrojení. Jinak “vyhrožuje”, že USA sníží svou vojenskou angažovanost ve světě (viz např. ZDE).

Nové zakázky pro americké zbrojovky

Americké zbrojařské koncerny, jako např. General Dynamics nebo Lockheed Martin, jsou největšími výrobci zbraní na světě. Přestože je současně americká vláda jejich největším zákazníkem, v minulých letech to nestačilo na vykrytí jejich výrobních kapacit.

Proto začaly tyto firmy silně lobbovat a v kampani před prezidentskými volbami v USA podpořily Donalda Trumpa, který jim slíbil zakázky i ze zemí mimo Spojené státy.

Vymyšlený nepřítel

To je také důvodem, proč se po nástupu Donalda Trumpa zvýšil tlak na státy sdružené v Severoatlantické alianci na to, aby razantně zvýšily své výdaje na zbrojení a zadaly tak americkým zbrojovkám nové zakázky.

Pro oficiální zdůvodnění nesmyslného zvyšování zbrojení slouží údajné ohrožení států NATO ze strany Ruska.

Snížení americké vojenské přítomnosti ve světě?

Trump hraje dál na falešnou strunu údajné ruské hrozby a straší NATO, že USA sníží svou vojenskou angažovanost ve světě. Tato pro svět veskrze pozitivní možnost ale realizována nebude. Spojené státy se totiž nikdy nevzdají svých vojenských základen v zahraničí ani neodvolají své vojáky ze zemí, kde nejsou často vítáni. Ztratili by tak totiž kontrolu nad proamerickou politikou států, kde se americká vojska nacházejí, což by nebylo v zájmu USA.

-rh-

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.