Americké vlády v posledních 18 letech informovaly lživě o válce v Afghánistánu. Válka, ve které zahynulo 2800 amerických vojáků, vyšla Spojené státy téměř na bilion dolarů. Uvádí se to v článku amerického listu The Washington Post (WP) – viz ZDE.
Válečné strategie USA byly chybné
V dokumentech úřadů, které obsahují i záznamy řady rozhovorů, přiznávají představitelé USA, že válečné strategie byly osudově chybné a že Washington utopil ve ztracené válce obrovské sumy peněz. Válka v Afghánistánu se mezitím stala nejdelší válkou v americké historii, Američané tam bojují od října 2001. Rozhovory vznikly v letech 2014 až 2018 pro potřebu americké vládní agentury pro kontrolu mise v Afghánistánu (SIGAR). Mezi více než 600 vyzpovídanými lidmi jsou přímí účastníci mise – generálové, bezpečnostní poradci i diplomaté. Promlouvají ale i neameričtí činitelé spjatí s NATO a dvě desítky afghánských představitelů.
Afghánistán jako nový Vietnam
„Někteří z dotazovaných popsali otevřené a trvalé snahy americké vlády záměrně mást veřejnost,“ napsal WP. „Řekli, že na vojenském velitelství v Kábulu a v Bílém domě se běžné překrucovaly statistiky, aby to vypadalo, že Spojené státy válku vyhrávají, ačkoli tomu tak nebylo,“ dodal deník s tím, že americkou veřejnost soustavně dezinformovaly administrativy prezidentů George W. Bushe, Baracka Obamy i Donalda Trumpa. Ačkoliv oficiálně vstoupili Američané do konfliktu v Afghánistánu v rámci války proti terorismu po útocích 11. září 2001, dokumenty ukazují, že různí američtí představitelé v průběhu let vnímali důvody války různě, případně nechápali její smysl.
Američané byli soustavně obelháváni
Šéf SIGAR John Sopko nyní deníku řekl, že jím pořízené dokumenty dokazují, že Američanům bylo o situaci v Afghánistánu neustále lháno. Úřad SIGAR vznikl z rozhodnutí Kongresu, aby nezávisle dohlížel na čerpání fondů určených k rekonstrukci Afghánistánu. Mluvčí ministerstva obrany USA Thomas Campbell naopak trvá na tom, že úmyslem Pentagonu údajně nebylo uvádět Kongres či veřejnost v omyl.
Rudolf Hruboň