Zahraniční

USA chtějí svrhnout íránskou vládu

Spojené státy zahajují kampaň, která má za cíl znedůvěryhodnit íránské vedení. Jejím záměrem je vyvolat nepokoje, přinutit Teherán ukončit jaderný program a skoncovat s údajnou podporou radikálů. Agentuře Reuters to sdělily zdroje z amerických úředních kruhů obeznámené se situací (viz ZDE).

Pomluvy a zveličené informace

Podle současných i bývalých amerických úředníků představuje kampaň íránské lídry v nelichotivém světle. Používá i zveličené informace a protiřečí jiným oficiálním prohlášením včetně těch, která učinily bývalé americké administrativy.

Podpora z nejvyšších míst

Kampaň podpořená ministrem zahraničí Mikem Pompeem a poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem je určena k tomu, aby podpořila tlak amerického prezidenta Donalda Trumpa na ekonomické potlačování Íránu tím, že znovu uvalil přísné sankce. Tlak se zintenzivnil od doby, kdy Trump odstoupil 8. května od dohody s Íránem z roku 2015 o zastavení vývoje jaderných zbraní.

Američané organizují to, čeho se sami bojí

Paradoxem je, že oficiální americká administrativa v tomto případě organizuje to, čeho se sama obává, tzn. ovlivňování americké politiky ze strany jiných zemí, zejména Ruska. Ukazuje to na tradiční americké pokrytectví – pokud to je v jejich zájmu, jsou USA ochotny bezskrupulózně dělat to, co současně jinde tvrdě kritizují.

-rh-

One Comment

  1. Martin Rubáš says:

    USA páchají jenom škody na blízkém východě. USA podporují ISIS v Sýrii, stejně jako Al-Káidu v Jemenu. Měli by se stáhnout i ze Sýrie a z jemenu aby mohl nastat v těchto zemích mír.
    http://www.epshark.cz/clanek/252/proc-pomahaji-usa-saudske-arabii-znicit-jemen

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.