Zahraniční

USA nechtějí spolupracovat s Ruskem v boji proti terorismu v Sýrii

Mluvčí Pentagonu Matthew Allen prohlásil, že USA nemají v úmyslu koordinovat své kroky s Ruskem v boji proti teroristickým skupinám v Sýrii. Toto prohlášení bylo vydáno jako odpověď na oficiální návrh Ruska, které nabídlo USA provádět společné vzdušné operace nad syrským územím.

“Nespolupracujeme a nekoordinujeme naše akce s Rusy. Podle slov ministra obrany Ashtona Cartera, ruské operace udržují režim syrského prezidenta Bašára Asada a pomáhají mu. Je to dle našeho názoru přilévání oleje do ohně. Zaměřujeme se výhradně na boj a vítězství nad Islámským státem”, snažil se přesvědčit novináře mluvčí amerického ministerstva obrany.

Allen dále prohlásil, že americké síly budou údajně i nadále dodržovat ustanovení Memoranda o porozumění a na základě toho Rusko přislíbilo Pentagonu neprovádět vojenské operace v těch oblastech Sýrie, kde působí tzv. západní vojenská koalice vedená USA.

Příměří v Sýrii platí od 27. února. Nevztahuje se na ozbrojené skupiny, které jsou ze strany OSN považovány za teroristické organizace, jako např. na donedávna ze strany USA oficiálně podporovanou a vyzbrojovanou islamistickou frontu an-Nusrá.

-rh-