Zahraniční

USA zahajují nové kolo jaderného zbrojení

Letectvo Spojených států amerických vyhlásilo již před časem výběrové řízení na dodávku nových mezikontinentálních balistických raket schopných nést jaderné hlavice, jak se uvádí ve zprávě amerického ministerstva obrany.

První smlouvy na dodávky střel mohly být podepsány ještě letos. Nové střely by měly nahradit 450 raket Minuteman 3, které jsou v arzenálu americké armády v současné době. Modernizace by měla být zahájena v roce 2027.

Dále se Pentagon obrátil na zbrojařské koncerny s výzvou k předložení návrhů na dodávky nových raket “vzduch-země”, které nahradí v americkém arzenálu střely s plochou dráhou letu Boeing AGM-86B, které jsou také schopné nést jaderné hlavice.

“Tyto dva projekty jsou součástí rozsáhlé obnovy amerického jaderného arzenálu, u níž se plánuje útrata stovek miliard dolarů po dobu více než 30 let,” uvádí se dále ve zprávě.

Podle vojenských analytiků jsou tyto plány Pentagonu důkazem pokračující snahy Spojených států o jadernou nadvládu s cílem ovlivňování mezinárodní politiky i do budoucna ve svém zájmu.

-rh-

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.