ÚTOKY A VRAŽDY: Neonacismus je na Ukrajině na vzestupu

Zahraniční

ÚTOKY A VRAŽDY: Neonacismus je na Ukrajině na vzestupu

Dnes přišla z Ukrajiny v krátké době další zpráva o rasově motivované vraždě. Skupina mladých neonacistů zavraždila 24-letého Roma. V zemi rostou obavy ze vzestupu rasového násilí, případ totiž není v poslední době ojedinělý.

Nacismus má na Ukrajině tradici

Nejznámějším ukrajinským nacistou a nacionalistou je bezesporu Stepan Bandera. Tento válečný zločinec a jeho armáda UPA mají podle odhadů historiků na svědomí přes 100.000 lidských životů. Banderovci se postavili na konci 2.světové války na stranu Němců a vraždili sovětské partyzány, Poláky a Židy. Nakonec našel Bandera útočiště v Německu, kde také zemřel.

Hrob Stepana Bandery v Mnichově; Foto: Facebookový profil Vadyma Kostiuka

Majdan dal ukrajinským neonacistům novou naději

Po letech sovětské vlády, kdy byl nacismus potlačen, dal převrat na Ukrajině v roce 2014 nacionalistům novou naději. Nový režim toleroval vznik organizací jako Pravý sektor, které se otevřeně hlásí k Banderovi a jeho nacistické minulosti. Nový ukrajinský režim dokonce největšího ukrajinského válečného zločince vyznamenal. Neonacistické bojůvky se beztrestně zapojily do bojů na východě Ukrajiny a po celé zemi terorizují obyvatele kritizující nový režim.

Hlavní štáb Majdanu s potrétem Stepana Bandery; Foto: spoilt.exile, Wikimedia Commons

Potlačování práv národnostních menšin

Od nástupu nového režimu k moci v roce 2014 dochází na Ukrajině neustále ke zhoršování lidských práv příslušníků nejrůznějších národnostních menšin. Nejsou to pouze Rusové, ale v poslední době také např. Maďaři, kvůli kterým Maďarsko zablokovalo další jednání o vstupu Ukrajiny do NATO. Zkorumpovaný vládní režim se stará pouze o sebe a jeho popularita u občanů klesla na historická minima. V zemi začíná panovat chaos a bezpráví. Západ v zájmu svých mocenských zájmů namířených proti Rusku pouze přivírá oči a toleruje, co se v zemi děje.

-rh-

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.