Zahraniční

V Jižní Karolíně poslanci navrhli, aby stát odešel z USA

Tři republikánští zástupci ve Sněmovně reprezentantů Jižní Karolíny předložili návrh zákona, který umožní státu zvážit odchod ze Spojených států v případě, že federální vláda nařídí zabavování zbraní obyvatel tohoto státu.

Šance na přijetí tohoto zákona a podepsání guvernérem je však považována za nulovou. „V případě, že federální vláda rozhodne o konfiskaci zákonně nabytých zbraní ve státě, Sněmovna reprezentantů státu by měla zvážit možnost odtržení od Spojených států na základě protiústavního porušení druhého dodatku federální ústavy“, uvádí se v návrhu zákona.

Jižní Karolína byla prvním státem, který v roce 1860 opustil USA kvůli neshodám ohledně otroctví. Po oddělení 11 států vypukla občanská válka Severu proti Jihu, která skončila v roce 1865 vítězstvím Severu. Od té doby se neuskutečnily žádné úspěšné pokusy o oddělení členského státu od Spojených států.

-rh-

One Comment

  1. Martin Rubáš says:

    USA se rozpadnou stejně jako Jugoslávie a Rakousko-Uhersko. Rozdíly mezi různými častmi obyvatelstva názorové, etnické, rasové jsou příliš velké na to aby USA mohli existovat jako jeden stát s centralizovanou vládou.

    http://www.epshark.cz/clanek/114/rozpada-se-amerika

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.