V Kyjevě bude ulice Stepana Bandery

Zahraniční

V Kyjevě bude ulice Stepana Bandery

Předseda ukrajinského Ústavu paměti národa Vladimir Vjatrovič prohlásil, že několik ulic v Kyjevě bude přejmenováno na počest ukrajinským nacionalistům z nechvalně proslulé Ukrajinské povstalecké armády (UPA).

Podle Vjatroviče byly veřejné diskuse ukončeny a nyní budou v Kyjevě ulice pojmenované na počest “těch, díky nimž se nezávislost stala skutečností”. Vjatrovič zdůraznil, že jméno Bandery nově ponese stávající Moskevský prospekt.

UPA byla ozbrojená jednotka Organizace ukrajinských nacionalistů, přesněji řečeno frakce Stepana Bandery a její příslušníci byli proto zjednodušeně označováni jako banderovci. UPA vznikla během 2. světové války na Ukrajině.

Lipniki - polští civilisté zabití organizací UPA; Foto: Władysława Siemaszków

Lipniki – polští civilisté zabití organizací UPA; Foto: Władysława Siemaszków

Za dobu své existence bojovala UPA primárně proti Polákům a Sovětům. Od února 1943 bojovala také proti Němcům, s mnoha případy kolaborace s německými jednotkami v boji proti těm sovětským.

Od jara 1944, po sovětských úspěších ve 2. světové válce, začala organizace spolupracovat s německými silami proti Sovětům a Polákům. UPA také prováděla etnickou čistku polského obyvatelstva na Volyni a východní Haliči.

-rh-

One Comment

  1. miroslav says:

    Dufám ,že vlastizradný Kiska odhali Banderovi pamätnu tabuľu vo vypálenych slovenských dedinách ,na ktorom sa zučastňovali aj banderovci.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.