Velvyslanec Venezuely v Rusku Carlos Tortosa; Reprofoto: TV Rossija

Velvyslanec Venezuely v Rusku Carlos Tortosa; Reprofoto: TV Rossija

Zahraniční

KRIZE: Venezuela se obává vojenské intervence USA. Je připravena požádat o pomoc Rusko

Velvyslanec Venezuely v Rusku Carlos Tortosa se vyjádřil v ruské televizi k současné krizi kolem pokusu o státní převrat ve své zemi. “Žádná země, ať je jakkoliv velká, nemá právo zasahovat do záležitostí jiných zemí”, prohlásil v reakci na pokusy Spojených států svrhnout vládu legálně zvoleného prezidenta Nicoláse Madura.

Výzva viceprezidenta USA ke svržení Madura

Viceprezident USA Mike Pence na svém Twitterovém účtu vyzval Spojenými státy podporovaného šéfa parlamentu Juana Guaidó, aby převzal moc v zemi. “Navzdory tomu je současná hlava Venezuely prezident Maduro a jeho tým vždy připraven k dialogu”,prohlásil k tomu Tortosa.

Spojené státy hledají záminku pro invazi

Velvyslanec věří, že Spojené státy hledají nejmenší záminku, aby ospravedlnily své činy a provedly intervenci ve Venezuele. Maduro naopak učinil vše pro zajištění toho, aby ozbrojené síly země vyjádřily podporu současné ústavě a nezávislosti a neodpověděly na provokativní kroky USA. “Možnost vojenské invaze nebo agrese je dlouhodobý plán”, řekl Tortosa. “Jsme svědci plánu, který byl pečlivě navržen, kde každá událost vede k určité akci. Proto budeme řešit naše vnitřní problémy sami a nikdo nám do nich nemůže zasahovat. Rozhodovat mohou pouze Venezuelané”, uvedl dále.

Venezuela je připravena požádat o pomoc Rusko

Diplomat také nevyloučil, že v této situaci požádá venezuelský prezident Nicolás Maduro o pomoc Rusko. “Máme výborné vztahy s ruskou vládou a lidmi a děkujeme za politickou podporu, kterou nám Rusko vyjadřuje”, uzavřel Tortosa. Vladimír Putin dnes vyjádřil plnou podporu legálně zvolenému venezuelskému prezidentu Nicolási Madurovi.

Venezuelská armáda stojí za Madurem

Venezuelská armáda stojí za prezidentem Nicolásem Madurem, oznámil dnes na Twitteru ministr obrany Vladimir Padrino López. Armáda se zatím k chaotické politické situaci v zemi nevyjadřovala, poznamenaly světové agentury.

Rudolf Hruboň