Domácí

Ví premiér Sobotka, co vlastně chce v otázce uprchlické krize?

Dnes se setkal Bohuslav Sobotka se zástupci organizací, které pomáhají uprchlíkům přicházejícím do Evropy. Na druhou stranu se před několika málo dny ohrazoval proti dalšímu přílivu migrantů… Ví, co vlastně chce?

Dosud mi byl postoj premiéra Bohuslava Sobotky v otázce imigrantů docela sympatický. Snažil se hájit zájmy této země a nepodléhat pokusům o diktát z Bruselu. Zdálo se, že jeho názory jsou skutečně autentické. Nicméně po jeho dnešním (pro mně) překvapivém setkání se zástupci organizací živících se pomocí uprchlíkům jsem poněkud znejistěl. Podporuje příliv uprchlíků a nebo je proti?

V politice není snadné udržet si vlastní názor a zůstat při tom u moci, resp. v pozici, kde ještě může politik něco ovlivňovat. Bohuslav Sobotka je v tomto směru zkušený politik, vždyť ostatně v podstatě celou svou kariéru nedělal nic jiného… Držet si konzistentní názory (alespoň v základních, tzn. pritoritních otázkách) je však u politika nutným předpokladem pro to, aby byl u svých voličů dlouhodobě důvěryhodný.

Pokud chce Sobotka účinně klást důraz na bezpečnostní aspekty uprchlické krize, může jen těžko podporovat další migraci v podobě podpory organizacím, které uprchlíkům pomáhají. Tyto organizace už dnes dostávají ze státního rozpočtu stamiliónové dotace a je tedy logické, že trvající příliv uprchlíků je v jejich zájmu. Jedině tak budou moci nárokovat stále více peněz na svůj provoz. A v této situaci jim premiér údajně slíbil další peníze…

Na jedné straně Sobotkovu snahu o to zalíbit se všem mohu chápat, vždyť potenciální voliči jsou na obou stranách “barikády”. Na stranu druhou se tímto postupem stává Sobotka v očích občanů méně čitelný a tím pádem také méně důvěryhodný. Aby nakonec v rámci snahy o to získat si na svou stranu všechny neztratil ty, kteří mu ještě dnes věří…

RH

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.