Magazín

VIDEO: Americkou holčičku budou léčit v Rusku

Ve středu večer osmiměsíční americká holčička Luna Fennerová, která se narodila se vzácným onemocněním, v důsledku čehož její dětskou tvář pokrývá obrovské mateřské znaménko, odletěla kvůli léčbě z Ameriky do ruského Krasnodaru.

Lékaři v USA požadovali půl milionu dolarů

Lékaři v New Yorku si za sérii operací, které by dívenku tohoto obřího mateřského znaménka zbavily, řekli o nekřesťanské peníze – více než půl milionu dolarů. Kromě toho její rodiče vyděsili tím, že jejich dceru čeká až 80 operací. O příběh Luny se naštěstí dozvěděli lékaři z ruského Krasnodaru, kteří slíbili, že dítě mateřského znaménka zbaví mnohem rychleji a levněji. Luna Fennerová se narodila s vrozeným melanocytním névem, který se projevuje právě velkým mateřským znaménkem na obličeji. Tato vada se vyskytuje pouze u jednoho dítěte z 20 tisíc. V některých případech může být dané znamínko dokonce zhoubné. Naštěstí pro Lunu to ale není její případ. Nicméně, i nezhoubná mateřská znaménka tohoto typu, která nebudou chirurgicky ošetřena, zvyšují riziko, že se u dotyčné osoby v budoucnu rozvine rakovina kůže.

Velký zájem veřejnosti

Téměř bezprostředně po narození dítěte vytvořila její matka Carol stránku na Instagramu, kde informovala o zvláštnostech a problémech své dcery. Na daném účtu se velmi brzy shromáždilo více než 70 tisíc uživatelů. „Samozřejmě, že většina komentářů byla pozitivní. Lidé Lunu nazývali ‘malým motýlkem’ kvůli tvaru jejího mateřského znaménka. Uživatelé z celého světa mi dokonce posílali fotky s namalovanými skvrnami na tvářích, jako jsou fotky mé dívky, aby nás podpořili. Mezi těmi dalšími však byly jednoduše hrozné komentáře. Jedna osoba například napsala, že by pro nás bylo lepší se dítěte zbavit, než ‘žít vedle monstra’,“ vzpomíná Carol.

Extrémně obtížný případ

Pavel Popov, onkolog, přední ruský specialista na léčbu zhoubných nádorů kůže, který dobrovolně nabídl, že bude dívku operovat, sdělil médiím, že je tento případ extrémně obtížný. Argumentoval tím, že dané mateřské znaménko zabírá téměř celou oblast tváře malé dívenky. Jedinečné technologie používané na jeho klinice však pomohou provést léčbu v nejkratším možném čase, a bude k tomu potřebovat pouze 6-8 operací, namísto avizovaných 80, o kterých hovořili lékaři v USA. Podle odborníků bude léčba trvat celkem rok. Po všech zákrocích a operacích by už na místě nemělo být žádné znaménko.

Rudolf Hruboň