Zahraniční

VIDEO: Americký špionážní letoun narušil venezuelský vzdušný prostor

Vojenská stíhačka Suchoj Su-30 venezuelské armády musela vystartovat k americkému špionážnímu letounu EP-3, který narušil venezuelský vzdušný prostor. Na základě zásahu stíhačky špionážní stroj změnil svůj kurz.

Americký stroj neodpovídal

K danému incidentu došlo v neděli 21. července. Venezuelské ministerstvo obrany uvedlo, že americké letadlo narušilo vzdušný prostor země. Podle ministerstva mělo vedení vzdušných sil zaznamenat letadlo, které se pohybovalo od severozápadu Karibského moře směrem k Maiquetíi, nedaleko Caracasu. Veškeré pokusy o kontakt s daným letadlem však byly neúspěšné, a proto venezuelská stíhačka toto letadlo doprovázela až do té doby, dokud neopustilo prostor dané oblasti.

USA se snaží o svržení vlády ve Venezuele

Spojené státy se snaží dlouhodobě o svržení legálně zvoleného venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a jeho nahrazení proamerickým předsedou parlamentu Juanem Guaidóem. Na Venezuelu uvalily sankce a snaží se provokacemi dosáhnout chaosu v zemi, na základě kterého by se venezuelští občané postavili proti vládě. USA se nezdráhají ani vyhrožováním vojenskou intervencí. Na stranu Venezuely se ale postavilo Rusko, Čína a další země, které nejsou závislé na Američanech.

Rudolf Hruboň