Zahraniční

VIDEO: Čaputové pomáhá v kampani bratr mafiána Kočnera

V jednom z předvolebních spotů favoritky prezidentských voleb na Slovensku Zuzany Čaputové vystupuje Ivan Kočner, bratr nechvalně známého slovenského podnikatele Mariána Kočnera, který je podezřelý z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Uvádí se to v článku na serveru Hlavne.sk (viz ZDE).

Čaputová se zná s Ivanem Kočnerem již léta

Ivan Kočner a Zuzana Čaputová se poznali před pár lety, když se on obrátil spolu s dalšími obyvateli obce Vištuk na neziskovou organizaci Via Iuris, kde pracovala Zuzana Čaputová s tím, že potřebují právní pomoc při sepsání petice za referendum o odvolání starosty. Ve videu neskrývá radost, že se jim to spolu podařilo. “Na Slovensku je mnoho lidí, kteří dělají naši zemi lepší. Jedním z nich je i pan Ivan Kočner,” říká Z. Čaputová o bratrovi Mariána Kočnera. Ivan Kočner byl kdysi “investigativní” slovenský novinář, který dnes provozuje v Pezinku kavárnu. I když už údajně nemá léta s bratrem Mariánem žádný kontakt, vzbuzuje toto spojení s Čaputovou nezodpovězené otázky, neboť se Ivan Kočner odmítl k záležitosti blíže vyjádřit.

Čaputová se stylizuje do role “bojovnice proti nespravedlnosti”

Paradoxně právě na boji proti skládce v Pezinku, kde zastupoval zájemce o skládku podnikatel Marián Kočner, si postavila Zuzana Čaputová z výrazné části svou kampaň. Její top sledovaným videem s více než půl milionem shlédnutí je právě video, kde simuluje setkání s nepříjemným byznysmenem, který se jí ptá: “A nebojíte se?” “Ne,” prezentuje odvahu ve videu Z. Čaputová:

Dva bratři se tedy stali součástí kampaně Zuzany Čaputové, přičemž proti praktikám jednoho bojuje a druhý bratr ji podporuje. “To nebyl záměr, oslovili jsme šest aktivistů, se kterými v minulosti Zuzana Čaputová spolupracovala. Že jde o bratra Mariána Kočnera, jsme neřešili,” snažil se přesvědčit novináře mluvčí Z. Čaputové Martin Bugro.

Vražda Kuciaka měla shodit vládu strany SMER-SD

Na základě vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, z jejíž objednávky je podezřelý Marián Kočner, před rokem vyvolal současný prezident Andrej Kiska na Slovensku vládní krizi, na základě které musel na svůj post rezignovat tehdejší předseda vlády Róbert Fico. Kiska nyní taky Čaputovou podporuje a ta se na oplátku vyjádřila, že nevylučuje udělení milosti Kiskovi, pokud se ona stane prezidentkou a on bude po skončení jeho prezidentského mandátu trestně stíhán v kauze daňových úniků jeho firmy (viz ZDE).

Rudolf Hruboň