Zahraniční

VIDEO: Íránská ponorka poprvé odpálila střelu z ponořené pozice

Během uplynulého desetiletí udělal Írán významné pokroky v rozvoji svých vlastních ponorek, stejně jako střel, kterými je vybavuje. Země měla příležitost vyzkoušet nové zbraně při nedávných cvičeních, které se konaly v blízkosti Hormuzského průlivu.

Odpálení střely z velké hloubky

Íránské námořnictvo poprvé vypustilo okřídlenou střelu s plochou dráhou letu (Nasr-1) z ponorky třídy Gadir z ponořené pozice. „Během třetího dne cvičení Velajat-97 ponorka íránského námořnictva Gadir úspěšně odpálila okřídlenou střelu s plochou dráhou letu. Střely odpálené z ponorek mají omezenou dálku letu a ponorka může být zpozorována nepřítelem během odpálení. Íránští odborníci z námořnictva a ministerstva obrany proto poprvé provedli odpálení okřídlené střely s plochou dráhou letu na nepřátelské cíle z velké hloubky,” uvádí se v prohlášení íránského ministerstva obrany. Íránská armáda rovněž informovala, že další ponorky íránského námořnictva, včetně ponorek třídy Tarek a Fatech, jsou také schopny odpálit střely z ponořené pozice na námořní cíle.

Obrana proti hrozbám ze strany USA

Írán čelí od nástupu prezidenta Donalda Trumpa stoupající agresivní politice ze strany Spojených států, které vypověděly zbrojní dohodu uzavřenou s Íránem Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou. Na právě proběhlé “bezpečnostní” konferenci ve Varšavě dokonce vyhrožoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo Íránu otevřeným vojenským konfliktem (viz ZDE).

Rudolf Hruboň