Policisté v Minneapolis zatkli v pátek v přímém přenosu tříčlenný štáb televize CNN včetně reportéra Omara Jimeneze, který referoval o nepokojích ve městě, jež vyvolala pondělní smrt Afroameričana George Floyda.
Bez uvedení důvodů
Štáb uposlechl všechny příkazy hlídky a prokázal se i novinářskými průkazy. V průběhu vstupu CNN je patrné, že policisté zatkli jednu osobu, která proběhla před televizním štábem a nebyla jeho součástí. Poté hlídka přistoupila k televiznímu štábu. Jimenez pokračoval v živém vstupu a policii se prokázal novinářským průkazem. „Dejte nám vědět, postavíme se, kamkoli budete potřebovat,“ řekl hlídce. Policisté přesto reportérovi nasadili pouta a odvlekli ho mimo záběr kamer. Později se vrátili pro zbytek štábu, který byl také zatčen. Podle moderátorů ve studiu nedostal ani jeden člen štábu vysvětlení, proč jsou zatčeni. „Omar byl zatčen, teď zatýkají i nás. Pouze nám oznámili, že zavírají ulici,“ uvedl jeden z členů štábu stojící mimo záběr kamery. „Štáb CNN byl v pátek ráno v Minneapolis zatčen za to, že vykonával svou práci. Členové štábu se navíc policii identifikovali, jejich zatčení považujeme za porušení prvního dodatku ústavy Spojených států. Úřady v Minnesotě by měly zajistit okamžité propuštění novinářů,” uvedla v oficiálním vyjádření televize CNN.
Protesty kvůli zabití George Floyda
V USA sílí protesty kvůli brutální vraždě Afroameričana George Floyda, který zemřel poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku.
Demonstrace v americkém Minneapolisu, pokračovaly celou noc, i když starosta Jacob Frey vyhlásil ve městě noční zákaz vycházení, který platil od 20 hodin (3:00 SELČ). Bylo zapáleno několik obchodů a aut. Protesty se proti policejnímu násilí konaly v pátek v řadě dalších amerických měst, napsala agentura AP. V Detroitu byl při nich zastřelen 19-letý muž, v Louisville je sedm postřelených.
Rudolf Hruboň