Zahraniční

VIDEO: Polský silniční pirát, který u nás ohrozil jiné řidiče, se možná vyhne trestu

Polský žalobce ukončil bez trestu vyšetřování 59-letého řidiče kamionu, který loni v březnu na Liberecku během nebezpečného manévru málem naboural dvě auta. Čeští žalobci zvažují, že polského občana budou stíhat v Česku. O závěru vyšetřování informovala televize Prima (viz ZDE).

Podle polského žalobce se trestný čin nestal

„Dne 31. listopadu roku 2019 byla věc ukončená vydáním rozhodnutí o ukončení vyšetřování,” řekl Primě Krzysztof Dratwa, mluvčí Oblastní prokuratury v Miechowě. Podle žalobce se údajně žádný trestný čin nestal. Okresní státní zastupitelství v Jablonci nad Nisou nyní zvažuje, že obnoví stíhání řidiče v Česku. Spis však musí nejdříve přezkoumat. Čeští policisté řidiče podezírali z obecného ohrožení. Spis byl do Polska předán v rámci mezinárodní právní pomoci.

Nebezpečný incident

Incident se odehrál 12. března večer na silnici číslo I/65 u Rychnova u Jablonce nad Nisou. Podle svědků řidič nákladním autem vyjížděl nájezdem od Rychnova, kam se protisměrným sjezdem z nezjištěných důvodů zase vracel. Odbočil vlevo do protisměru na sjezd určený pro vozidla mířící od Jablonce nad Nisou, nedělal si starosti s dvojitou plnou čarou ani s tím, že za ním jede v levém pruhu osobní auto. Po nebezpečném manévru zůstala šoférovi za ním jen úzká skulina na to, aby rychle projel a nenarazil do protijedoucího auta. Naštěstí se mu klička povedla a vyvázl bez újmy.

Český řidič jde za podobný incident v Německu před soud

Českého řidiče, který se dopustil podobného ohrožení protijedoucího autobusu v Německu, obvinil německý státní zástupce původně dokonce z pokusu o vraždu (viz ZDE). Na základě evropského zatykače byl zadržen a v poutech (!) předveden před český soud, který rozhodl o jeho vazbě (viz ZDE). Později byl skutečně do Německa vydán a nyní čeká na soud. Hrozí mu tam několikaleté vězení.

Rudolf Hruboň