Magazín

VIDEO: První kočka na světě, která má na všech čtyřech končetinách protézy

Tým veterinářů a inženýrů z ruského Novosibirsku poprvé na světě vytvořil protézy pro čtyři kočičí tlapky. Protézy byly vytisknuty na 3D tiskárně a zachránily život kocourovi Ryžikovi, kterému umrzly všechny čtyři tlapky.

Počítačový design

Před implantací protéz vědci pečlivě zkoumali končetiny kočky a pomocí počítačového designu a 3D tisku dokázali zvolit „nové tlapky“, které odpovídaly rozměrům zvířete. Podle majitelky kocoura Ryžikovi natolik zmrzly tlapky, že byla pravděpodobná sepse. Proto bylo rozhodnuto o okamžitém amputování končetin. Zatímco zvíře podstoupilo rehabilitaci, vědci pro něj vytvořili individuální protézy a provedli komplexní hodinovou operaci. Podstata unikátní metody spočívá v tom, že po provedení počítačové tomografie se vytváří model na 3D tiskárně a na jeho základě jsou potom vyrobeny individuální titanové protézy, které jsou spojeny s kostí, čímž je končetina prodloužena. Přímo k prořezům se připevňuje silikonová patka.

Práce trvaly skoro rok

„Jeho uši a čtyři tlapky byly úplně omrzlé. Poté, co jsme provedli jeho rehabilitaci, byla provedena řada operací. Připravovali jsme se asi rok, protože neexistoval žádný takový případ na světě, kdy kočka měla na všech čtyřech končetinách protézy,” řekl veterinář Sergej Gorškov. Kočka novou protézu prakticky necítí, takže odborníci jsou si jistí, že se zvíře rychle zotaví. Na záběrech je vidět, jak zrzek Ryžik poprvé chodí s protézami. Na první pokus je to velmi dobrý výsledek, tvrdí vynálezci.

Rudolf Hruboň