Zahraniční

VIDEO: Ukrajinští neonacisté přepadli autobus u Charkova. Západ mlčí

Ukrajinští neonacisté z organizací „Azov“ a „Národní sbor“ zaútočili u Charkova na autobus s aktivisty opoziční platformy “Patrioti za život”. Útočníci stříleli na autobus a zničili ho. Dvě osoby byly vážně zraněny a jedna byla útočníky zajata.

Tolerance nacismu

Ukrajinská policie přijela na místo až po dlouhé době od spousty nahlášení projíždějícími motoristy a formálně zatkla 14 radikálů. Je však velmi nepravděpodobné, že by si ukrajinský režim mohl dovolit nějaké přísnější tresty vůči pachatelům z řad neonacistického praporu “Azov” aniž by tím neohrozil vlastní stabilitu. Prezident Zelenskyj zaujal k nejnovějšímu projevu neonacistického teroru obvyklý alibisticky postoj s tím, že “hlavní je odvrátit návrat praktik z 90. let”. Svým prohlášením kamufluje fakt, že jde pouze o pokračování trendu posilování neonacismu na Ukrajině a jeho tiché podpory ze strany ukrajinského režimu, přičemž tento fenomén charakterizuje poměry v zemi od převratu v roce 2014.

Zničený autobus; Foto: Repro YouTube.com

Západ mlčí

Charkov není v Bělorusku a tak se v západních médiích prozatím neobjevila o tomto incidentu žádná zmínka. Západem podporovaný ukrajinský režim prostřednictvím svého ministra vnitra Avakova řádění neonacistických extremistů kryje a bagatelizuje, protože tyto zločiny nepřispívají k věrohodnosti západní propagandy o tom, že Ukrajina je demokratický stát. EU a USA nad podobnými případy neonacistického teroru na Ukrajině přivírají oči, protože ukrajinský režim se bezvýhradně hlásí k prozápadní orientaci a podporuje politiku EU v jejích snahách o destabilizaci situace v sousedním Bělorusku a Rusku.

Rudolf Hruboň