Domácí

VIDEO: “Ústav nezávislé žurnalistiky” má pouze jednoho zaměstnance

Moderátor Luboš Xaver Veselý pátrá po existenci “Ústavu nezávislé žurnalistiky”, který provozuje server Hlídací pes a kterým se zaštiťuje Česká televize jako důvěryhodnou institucí pro posuzování novinářské práce.

Znemožnění redaktorky České televize

Před týdnem zveřejnil moderátor video (viz ZDE) z natáčení reportáže pořadu Newsroom České televize (ČT) o článku, který byl zveřejněn na serveru Hlídací pes a který kritizoval rozhovor Luboše Xavera Veselého (LXV) s Andrejem Babišem. V rozhovoru LXV redaktorku ČT Pavlu Firbacherovou naprosto znemožnil, když nebyla schopná argumentovat ani odpovídat na jeho dotazy. Firbacherová se v rozhovoru odkazovala na honosně znějící “Ústav nezávislé žurnalistiky” (ÚNŽ), který zaštiťuje činnost serveru Hlídací pes.

“Ústav nezávislé žurnalistiky” je prázdná schránka

ÚNŽ má zapsané sídlo na adrese Líšnice 208, což jak zjistil LXV je objekt nacházející se v chatové oblasti, kde nikoho nenašel.

Sídlo “Ústavu nezávislé žurnalistiky” v Líšnici, č.p. 208; Foto: Mapy.cz

Jak dále zjistil LXV z veřejných zdrojů, ÚNŽ měl v roce 2017 (za kdy jsou dostupné poslední údaje – viz ZDE) pouze 1 zaměstnance, který se označil za “ředitele”. “Ústav” žije pouze z darů, ze kterých získal v roce 2017 celkem 5.743.000,- Kč. Mezi dárci jsou jak známé instituce (např. Sorosova Nadace Open Society), tak veřejně méně známé neziskovky (např. největší dárce “Nadační fond českých průmyslníků”). V závěru reportáže přislíbil moderátor pokračování v pátrání kolem toho, kdo stojí za touto podezřelou organizací.

Rudolf Hruboň