Zahraniční

VIDEO: V USA byl proti demonstrantům zneužit vrtulník s označením Červeného kříže

Pentagon nařídil zajištění „stálé přítomnosti“ vrtulníků Národní gardy USA ve Washingtonu, a to za účelem potlačení protestů, které se tento týden konaly v americké metropoli. Informovaly o tom noviny The New York Times (NYT) s odkazem na vlastní zdroje (viz ZDE).

Zneužití znaku Červeného kříže

NYT píše, že v pondělí proletěly dva vrtulníky Národní gardy nad městem v malé výšce, aby rozehnaly protestující a vyvolaly paniku. Na jednom z nich byl přitom červeno-bílý kříž, což je všeobecně uznávaný symbol zdravotnické pomoci. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch v pátek označila použití tohoto symbolu kvůli demonstraci síly za nepřípustné. Podle zdrojů novin byly tyto agresivní aktivity Národní gardy vyvolány hrozbou Pentagonu nasadit vojenské jednotky k potlačení demonstrací, a to v případě, že se Národní gardě nepodaří zajistit pořádek v hlavním městě. Vrtulníky nalétávaly nízko nad protestující, aby je tlakem vzduchu donutily opustit ulice a prostranství ve městě. Na základě zveřejnění incidentu byly posádky vrtulníků údajně postaveny mimo službu a armáda prý zahájila vyšetřování.

Protesty proti rasismu nepolevují

Protesty proti rasismu ve Spojených státech i ve světě nepolevují. O víkendu se tak na demonstracích opět sešly statisíce lidí po celém světě.

Rudolf Hruboň