Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Společnost

Víte co je “SHADOW BANNING”? Nenápadné blokování nepohodlných uživatelů na sociálních sítích.

Mizí Vám příspěvky, které jste vložili na sociálních sítích jako je Facebook nebo Twitter? Zjistili jste, že Vaše příspěvky vidíte jen Vy a nevidí je nikdo jiný? Možná jste se stali obětí nového nešvaru, kterým se snaží provozovatelé sociálních sítí znechutit nepohodlné uživatele. Jedná se o tzv. “shadow banning”.

Co je shadow banning?

Tímto názvem se nazývají postupy blokování nebo částečného blokování uživatelů nebo jejich obsahu z online komunity tak, že uživateli nebude ihned zřejmé, že je blokován. Tím, že příspěvky uživatele jsou neviditelné nebo méně viditelné v porovnání s příspěvky jiných uživatelů, je zde pravděpodobnost, že při absenci reakcí na příspěvky uživatele se tento uživatel začne nudit a nebo podlehne frustraci a takové diskuze nebo profily opustí.

Sofistikované blokování

Shadow banning je sofistikovanější metoda blokování nepohodlných uživatelů. Pokud je totiž uživatel zablokován přímo, ihned se to dozví a může podniknout kroky, jak se tomuto blokování vyhnout, např. založením nového profilu. V případě shadow banningu tomu tak ale není, neboť uživatel se může domnívat, že se může jednat o technické chyby dané sociální sítě apod.. Většina takových uživatelů v tom případě zanechá dalších pokusů o vkládání nových příspěvků bez toho, že by vymýšleli náhradní strategie.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň