Vítězka Eurovize Jamala vystoupí na festivalu podporujícím Stepana Banderu

Kultura

Vítězka Eurovize Jamala vystoupí na festivalu podporujícím Stepana Banderu

Kontroverzní vítězka letošního ročníku pěvecké soutěže Eurovision, ukrajinská zpěvačka Jamala, vystoupí v rámci festivalu Banderštat, který se bude konat v západoukrajinském městě Luck v termínu 5.-7. srpna.

Festival, který se letos bude konat již podesáté, uvádí na svých stránkách jako své ideje např. toto: “Banderštat – to je pohled do hrdinné minulosti ukrajinského lidu a národně osvobozeneckého hnutí. Zdravé ukrajinské vlastenectví v moderním obalu a jako historický fenomén a módní trend”.

Skutečností je, že na festivalu vystupující “umělci” oslavují jako hrdiny ukrajinské válečné zločince, jako např. Stepana Banderu a jeho Ukrajinskou povstaleckou armádu (UPA).

UPA byla ozbrojená jednotka Organizace ukrajinských nacionalistů, přesněji řečeno frakce Stepana Bandery a její příslušníci byli proto zjednodušeně označováni jako banderovci. UPA vznikla během 2. světové války na Ukrajině.

Lipniki - polští civilisté zabití organizací UPA; Foto: Władysława Siemaszków

Lipniki – polští civilisté zabití organizací UPA; Foto: Władysława Siemaszków

Za dobu své existence bojovala UPA primárně proti Polákům a Sovětům. Od února 1943 bojovala také proti Němcům, s mnoha případy kolaborace s německými jednotkami v boji proti těm sovětským.

Od jara 1944, po sovětských úspěších ve 2. světové válce, začala organizace spolupracovat s německými silami proti Sovětům a Polákům. UPA také prováděla etnickou čistku polského obyvatelstva na Volyni a východní Haliči.

-rh-

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.