Tisková konference po zasedání vlády; Foto: Profil Vlády ČR na sociální síti

Tisková konference po zasedání vlády; Foto: Profil Vlády ČR na sociální síti

Domácí

VLÁDA SCHVÁLILA POMOC s drahými energiemi. Fiala to chce zrušit

Vláda v pondělí zmocnila ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k odpuštění daně z přidané hodnoty energií na listopad a prosinec. Na vládě současně prošel návrh, který domácnostem se spotřebou do tří megawatthodin odpustí poplatek za obnovitelné zdroje.

Pomoc s drahými energiemi

Vláda tímto krokem reaguje na rostoucí ceny elektřiny a plynu. Pro energie nyní platí sazba DPH 21 procent. Prominutí daně umožňuje ustanovení v daňovém řádu, které umožňuje ministryni financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech. Na generální pardon by podle ministryně měla od 1. ledna navázat novela zákona o DPH, která nulovou sazbu prodlouží na potřebně dlouhou dobu. Tu by měla vláda projednat na mimořádném zasedání ve středu. Odpuštění DPH je podle Schillerové mimořádný úkon, který zatím využila jen v případě respirátorů.

Fiala chce pomoc zrušit

Kandidát koalice SPOLU na premiéra Petr Fiala (ODS) už prohlásil, že po nástupu k moci tuto pomoc domácnostem zruší. Dle jeho vyjádření je potřeba, aby lidé pocítili vyšší ceny energií, aby se naučili s energiemi šetřit. Pomoc současné vlády, která je určena všem, chce nahradit příspěvkem na bydlení, který je ale poskytován sociálně potřebným už nyní. V rámci záměru ušetřit až 100 miliard na vládních výdajích chce takto připravovaná vládní koalice postupně omezit sociální výdaje a veškeré pomoci poskytované státem sociálně potřebným. Pro spoustu lidí to bude v současné situaci znamenat pád do bídy.

Zpracoval Rudolf Hruboň